Velký šok a nepříjemné pocity. To zažívala Drahoslava Brožová z Kraslic, když si četla dopis od společnosti Reader´s Digest Výběr. Byl adresovaný Petru Brožovi. To by nebylo nic divného, pokud by její manžel ještě žil. V září tomu budou tři roky, co zemřel. „Jak je tedy možné, že mu po tak dlouhé době píší, že postupuje do dalšího kola nějakého losování? To je skandál! Opravdu jsem nevěřila vlastním očím, když jsem ten jejich dopis otevřela,“ řekla rozzlobeně Brožová.

Na dvou listech, které má redakce k dispozici, stojí, že za několik dní na uvedenou adresu přijdou listiny, díky kterým prý člověk může zbohatnout o tři miliony korun. Pokud tedy bude mít štěstí ve finálovém losování. „Mám vždycky velkou radost, když v naší kanceláři přivítáme našeho hlavního výherce, přiťukneme si s ním sklenkou šampaňského a společně poobědváme v luxusní pražské restauraci. Následuje okružní jízda po Praze s řidičem, a je-li třeba, zařídíme na naše náklady i ubytování v pražském hotelu,“ uvedl v dopise předseda výherní komise Vladimír Sassmann. „To jako když vyhrajeme, tak budu jezdit po Praze s urnou v ruce? Nebo jak si to představují?“ podotkla Brožová. Ta neváhala a do společnosti ihned zavolala. „Já jsem jim tam dala co proto. S jejich přístupem jsem ale spokojená nebyla, nabízeli mi totiž, abych v soutěži pokračovala,“ řekla Brožová.

A jak se k celé záležitosti staví samotná firma? „Na základě telefonické žádosti paní Brožové jsme jméno a adresu vyřadili z databáze naší společnosti. Dovolujeme si ještě upozornit na možnost, že v nejbližší době – šest až osm týdnů, může být doručena ještě nějaká zásilka. Příčinou je skutečnost, že podklady jsou zadávány externímu zpracovateli se značným časovým předstihem. Děkujeme za pochopení,“ odpověděla Andrea Horová z oddělení služeb zákazníkům.

Redakce Deníku v souvislosti s tímto případem oslovila občanské sdružení spotřebitelů TEST. „Bohužel i s tímto se setkáváme, avšak je to způsobeno stářím té konkrétní databáze, kterou daná instituce hodlá využít. Většina těchto kontaktů je sebrána z veřejně dostupných zdrojů, například z telefonních seznamů, živnostenských nebo obchodních rejstříků. Čili nejedná se o nějaké protizákonné jednání,“ vysvětlil Martin Černý z časopisu TEST. „Paní Brožové bychom doporučili zaslat dané instituci žádost o vyřazení kontaktu ze seznamu. Popřípadě zkusit vyhledat kontakty na svého zesnulého manžela a oslovit místa, kde kontakt našla, s žádostí o vyškrtnutí. Avšak tyto databáze se převážně aktualizují co do nových kontaktů, tudíž asi nebude možné zcela zabránit, aby chodily další zásilky na jméno zesnulého manžela. Obzvláště když se dostal na seznamy společnosti níže uvedené,“ doplnil Černý.