Sokolovsko tak může v letošním roce počítat se sumou ve výši 20,5 milionu korun. Z ní si ujme podíl Chodov, Březová, Kynšperk nad Ohří, Horní Slavkov, Rotava či Loket. Kromě měst se pak do svých akcí můžou pustit třeba Lomnice, Krajková nebo Královské Poříčí.

„Největší zájem žadatelů byl o příspěvky na dopravní a technickou infrastrukturu. Obce chtějí opravovat místní komunikace či autobusové zastávky. Prostě na věci, které je trápí a nemají příliš možností je zafinancovat z něčeho jiného,“ sdělila manažerka místní akční skupiny MAS Sokolovsko Ivana Jágriková.

Nové hřiště i lepší školka

Peníze hodlají obce investovat i do zábavy a sportu. Královské Poříčí chce vyměnit povrch stávajícího hřiště a Rotava si vybuduje nové sportovní zařízení.

„Šabina plánuje modernizaci mateřské školy a v Kaceřově vybaví víceúčelovou klubovnu. Především však stojí za zmínku záměr výstavby a úpravy dětských hřišť v Kraslicích, Krásně a Habartově,“ vyjmenovala další projekty Jágriková. Současně poznamenala, že nejméně žádostí přišlo z řad podnikatelů – o dotaci si řekli pouze dva.

Finance poputují také na obnovu a rozvoj kulturních památek. Dotaci 1,5 milionu korun například získá občanské sdružení Hartenberg na pokračování revitalizace hradu v Hřebenech. Dalších 600 tisíc pak organizace použije na vylepšení svého zázemí. „Také obce si mohou sami zvolit, co považují za dědictví venkova a požádat o peníze na jeho ochranu. Může to být památný strom, stará část hřbitova nebo i nějaká zídka,“ řekl další ze členů MAS Miroslav Makovička.

„My jsme nasadili úpravu návsi v Kostelní Bříze. Kdo tam zavítá, tak už dnes může vidět dynamickou opravu kostela a dalších budov. Náš projekt je vlastně jedním ze střípků, zapadajících do této koncepce,“ zmínil předseda správní rady MAS a starosta Březové Miroslav Bouda.

Dvacet milionů každý rok

Vedení MAS očekává, že přibližně stejnou částku – okolo dvaceti milionů korun - bude pro rozvojové projekty dostávat každý rok. „A když budeme dostatečně aktivní, je reálná šance čerpat další prostředky až do roku 2013 a získat tím pro náš region téměř 110 milionů korun,“ přál si za MAS starosta Královského Poříčí Ivan Stefan.