Města na Sokolovsku se snaží získat finanční prostředky z fondů Evropské unie. Doslova přiznávají, že realizace vlastních projektů je přímo závislá na tom, zda se to podaří.

Sokolov

Sokolovští zastupitelé projednávali včera žádosti o stamilionové dotace na obnovu budovy městského úřadu, druhou etapu obnovy Hornického domu a obnovu haly zimního stadionu. Z programu Cíl III půjde o novou, víceúčelovou budovu městské knihovny za asi 100 milionů korun a pokračování přestavby kina Alfa za 30 milionů. Další velké dotace bude město žádat na nová parkoviště, nový městský pivovar v bývalém klášteře a obnovu ubytovny na Baníku.
„Například na druhou etapu rekonstrukce Hornického domu žádáme o sto padesát milionů korun, podíl města by měl být sedm a půl procenta, na stavební úpravy zimního stadionu je to sto čtyřicet milionů a město by se mělo podílet dvaceti šesti miliony. Největší spoluúčast města, konkrétně čtyřicet procent, by mělo jít na měšťanský pivovar v areálu kapucínského kláštera. V tomto případě žádáme o sedmnáct milionů korun,“ upřesnil sokolovský místostarosta Jaromír Dvořák.

Kraslice

Kraslice si zase vzaly úvěr třicet milionů u banky na to, aby vůbec měly na případnou finanční spoluúčast. Na posledním zastupitelstvu, které se konalo koncem minulého týdne, zastupitelé odsouhlasili podání hned tří žádostí. Peníze chce město sehnat například na stavební úpravy kulturního domu, který postupně prochází zásadní rekonstrukcí. Podařilo se už například vyměnit topení a zchátralá okna. To vše právě díky dotacím. Finance se radnice snaží sehnat i na výstavbu víceúčelového sálu pro základní uměleckou školu v řádech mnoha milionů nebo rekonstrukci náměstí 28. října přímo před radnicí.

Loket

Pozadu nechce být ani Loket. Ten předloží celkem tři žádosti. „Ta první se týká rekonstrukce Dvorany za zhruba 70 milionů. Tady je jasné, že pokud dotaci nedostaneme, nemůžeme záměr uskutečnit,“ prohlásil místostarosta Lokte Rudolf Flaška. Dalším projektem Lokte je obnova infrastruktury a mostu v Lužné ulici v celkové výši 40 milionů. „Třetí žádost pak zahrnuje vybavení ordinace praktického lékaře či vybudování knihovny a WC. Tento projekt je za nejnižší částku, jedná se o 7 milionů,“ upřesnil Flaška.

Chodov

Opačnou strategii naopak zvolil Chodov. Ten v pomyslném boji o miliony takzvaně vsadil na jedinou kartu – vybudování sportovního centra. Projekt je rozdělený do etap. Ta první počítá s výstavbou krytého bazénu, šaten pro převlékání, kabin, technických chodeb a hospodářského zázemí pro sportoviště. „Nyní vrcholí příprava pro samotné předání žádosti,“ zmínil včera starosta Chodova Josef Hora. Současně doplnil, že náklady první části projektu dosahují 95 milionů. „Více žádostí nepodáváme, už z důvodu kolegiálnosti vůči ostatním městům, která také chtějí uplatnit své záměry,“ vysvětlil rozhodnutí radnice Hora.