Tři desítky dravců už odchytili a vyléčili v novém odchytovém zařízení v Bublavě. Provozuje ho občanské sdružení Drosera, složené z dobrovolníků, kteří se své činnosti věnují ve volném čase. Na provoz organizace shánějí finanční prostředky od nejrůznějších sponzorů. První větší částku získali z koncertu Báry Basikové, který se konal v bublavském kostele.

„Tehdy se vybralo přes čtyřicet tisíc korun. Tato částka nám výrazně pomohla v rozjezdu,“ zavzpomínal na začátky předseda sdružení Vladimír Smolík.
„Na samotný provoz záchranné stanice nám také přispívá Karlovarský kraj. V loňském roce jsme získali příspěvek ve výši sto tisíc korun,“ doplnil.
Záchranná stanice funguje v Bublavě na místě bývalé skládky. „Také tu jsme si museli svépomocí upravit,“ doplnil další člen sdružení Petr Fischer.

Na prostranství se nyní nachází pět voliér karanténních a stejný počet rozletových. Sdružení ochrany přírody a krajiny Drosera od počátku svého fungování spolupracuje s Národní přírodní rezervací SOOS nedaleko Františkových Lázní. „Fungujeme na zavolání v rámci celého Karlovarského kraje až po hranici s Ústeckým krajem. Spolupracujeme také s veterinářem, který zajišťuje zdravotní péči,“ upřesnil Smolík.

Nejčastější zranění, se kterými se u dravců setkávají členové organizace, jsou popáleniny od elektrického vedení. „Již nyní se připravujeme na jaro, kdy očekáváme přísun opuštěných mláďat,“ dodal Smolík.