Mnozí obyvatelé Chebu mají v paměti slavnostní otevření skateparku u stadionu Lokomotiva. Mládež, pro kterou ho město Cheb nechalo vybudovat, areál ale využívá pro alkoholové a drogové hody – a to i přes to, že je areál zavřený. Obyvatelé, kteří v jeho okolí bydlí, jsou nešťastní.
„Rozbíjení majetku na stadionu Lokomotiva, popíjení alkoholu nezletilých a v neposlední řadě užívání drog je zde na denním pořádku,“ uvedl Cheban, který chtěl mladým ve vandalství zabránit. Po této zkušenosti si již nepřeje uvést své jméno. „Park je uzavřený, rampy na skate, koše na košíkovou jsou ale stále nainstalovány. Všude okolo jsou odpadky, rozbité sklo na hřištích, lidské výkaly a injekční stříkačky. Z vlastní zkušenosti vím, že mládežníkům už nestačilo demolovat pouze útroby stadionu, ale také aplikovat vandalismus na autech, která jsou zaparkována na parkovišti před stadionem,“ popisoval situaci nešťastný občan.

Jeho slova potvrzují také další lidé. „U Lokomotivy bydlí naši známí, takže tam s dětmi dost často chodíme,“ uvedla sedmatřicetiletá Andrea Jelínková z Chebu. „Doby, kdy jsme mohli naše kluky pustit hrát si do skateparku, jsou pryč. Nenecháváme je chodit ani do jeho blízkosti, protože se o ně bojíme.“
Úředníci chebského městského úřadu už ale o potížích vědí. „Situace se opakovaně projednávala na několika úrovních a výsledkem bude zřejmě vymístění skateparku z areálu TJ Lokomotiva Cheb jinam,“ uvedla mluvčí úřadu Martina Kuželová. Ještě do loňského roku skatepark fungoval podle mluvčí s menšími či většími obtížemi pod správou Domu dětí a mládeže Sova. „Letos už zde ale skutečně nikdo pracovat nechce.“ Zajímavé však je, že na hřištích v areálech základních škol, které jsou přístupné veřejnosti, takové potíže nejsou. „Do části areálu Lokomotivy se totiž vedle sportuchtivé mládeže začaly stahovat rovněž podivné party,“ vysvětlovala potíže Marina Kuželová.

Skatepark si totiž vyhlídli také dealeři drog, kterým se pravděpodobně zamlouvá tamní tribuna a přilehlé stráně. Kvůli tomu totiž nejsou na očích. „Zhoršil se stav stávajícího zařízení, ztížila možnost úklidu, docházelo k soustavnému napadání správce, útokům na návštěvníky skateparku zejména ze strany prokazatelně nepřizpůsobivých občanů.“ I v současné době řeší policisté několik zranění, třeba případ jednoho zmláceného dítěte. Pořádek se zde opakovaně pokoušeli sjednat také chebští strážníci, ale ani to nepomohlo. Areál se tedy musel zavřít.

„V současné době zde dochází i k úmyslnému znečišťování plochy odpadky a sklem po zavírací době, pravidelnému ničení vybavení skateparku, poškozování plotu, zámků a podobně,“ popisovala mluvčí. „Technický stav překážek je již nevyhovující - budou zřejmě, stejně jako další sportovní zařízení, demontovány, uskladněny, případně opraveny a použity jinde. O zbudování skateparku na jiném místě, jehož kontrola by mohla být podobně jako u škol skutečně v našich rukou, již usiluje jak náš odbor školství, tělovýchovy a kultury, tak i odbor sociálních věcí a zdravotnictví.“ Ten se pokusí v rámci prevence kriminality a drogových závislostí využít příležitosti k získání finančních příspěvků na nový skatepark také z jiných zdrojů.

Někteří se bojí, že ani to nepomůže.
„Rodiče si dětí všímají čím dál méně,“ uvedl pětašedesátiletý Josef Macek z Chebu. „Kdyby se jim věnovali, nemohly by se jejich ratolesti takhle chovat.“