„Kvůli dnešní zrychlené době chodí málo lidí do přírody, někam dál, kam nevedou turistické cesty. Tam jsou kouzelná místečka, tak jsem si řekla, že stojí za to, dát tam nějaký příběh, nějaké to duchovno. Jsou to magická místa, na která by se nemělo zapomenout,“ vysvětlila autorka, co ji vedlo k napsání knížky. A protože chce, aby se rodiče s dětmi na daná místa vypravili, je publikace doplněná obrázky, fotografiemi a také mapkou, kde jsou počáteční písmena jmen duchů z příběhu, který se k místu váže. Lidé se tak podívají na šibenici, k Supímu rybníčku, na Kolowratskou skálu nebo třeba ke studánce na Robiči. „Přestože jsou to místa někdy více vzdálená, nacházím tam nepořádek. Třeba se po přečtení příběhu budou děti trochu bát a nepořádek tam nenechají,“ věří Jana Poláková.

Od nápadu k vydání knížky uběhl necelý rok. I když jde o knižní prvotinu, napsat knížku prý nebylo těžké. „Když máte v sobě dítě, tak ne. Vždycky jsem moc ráda četla a zajímá mě okultní svět, bylinky a všechno s tím spojené. Mám ráda pohádky a svět mezi nebem a zemí. Nebylo to pro mě těžké,“ podotkla s tím, že do knížky skryla i tajemné body a bude ráda, když je děti objeví.

Publikace je k dostání na internetových stránkách Cestovní agentury Tajemství, v knihovně, v loketských školkách a v infocentru na hradě. Jana Poláková hodně spolupracuje s místními seniory. „Jezdí se mnou na výlety, poslouchám je a vnímám, vím, co jim vadí, co by potřebovali, na co si stěžují, co je bolí.“ Proto se rozhodla, že za část výtěžku jim zakoupí speciální nákupní tašky se sedátky.