Chryzantémy jsou již tradičně základem dušičkových květinových vazeb. Pro smuteční účely jsou vhodné nejen věnce, ale například i kříže. Efektní je i použití svíček, které spolu s květy důstojně vyzdobí místo věčného odpočinku.
„Je to každý rok stejné. Nejvíce lidé berou právě chryzantémy. Oblíbené jsou ale také různé věnečky, ozdobené misky či košíčky,“ potvrdila vedoucí sokolovského květinářství Cafex Alena Ostrá.
Chryzantémy jsou podle květinářek oblíbené hlavně proto, že jsou nenáročné na péči, a některé druhy dokonce odolají i mírnějším přízemním mrazíkům. „Vydrží opravdu dlouho. Nemění tvar, barvu a neopadávají,“ uvedla Judita Ďásková z kraslického květinářství. Chryzantémy je možné zakoupit v široké škále barev i tvarů květů. Lidé si tak mohou vybrat květinu přesně podle vkusu i nálady.
„U nás máme k dispozici i vázané suché květiny a lidé je na Dušičky kupují. Vydrží déle než řezané květiny,“ tvrdí Andrea Holá z květinářství v Krajkové.
Tradice prvních listopadových dní se ustálila na přelomu prvního tisíciletí. Pohanské tradice se postupně promítly do křesťanských zvyků. Od té doby se tedy slaví prvního listopadu Svátek všech svatých a den poté Památka zesnulých.