Zastupitelé ve čtvrtek odsouhlasili vypracování projektové dokumentace na jeden z objektů. V něm vznikne třicítka malometrážních bytů, muzeum, kanceláře a malé obchody. Přesune se sem také část úřadu. „Vyhodnotili jsme, že nejekonomičtějším řešením bude starý dům zbourat a postavit zbrusu nový s podzemní garáží pro 40 stání, aby budoucí nájemníci bytů měli v centru kde zaparkovat. Novostavba z moderních materiálů přitom nebude paradoxně nákladnější, než by byla případná rekonstrukce,“ řekl místostarosta Kraslic Miloslav Poslední. Odhaduje, že náklady na stavbu se vyšplhají k šedesáti milionům korun. Město chce přitom využít dotace z Ministerstva pro místní rozvoj na stavbu bytů.

Návrh na pořízení projektové dokumentace přitom neprošel hladce. Při prvním hlasování neměla koalice dostatek hlasů a opozice byla proti. Napodruhé už ale návrh o jeden hlas prošel. Opozici se podle zastupitele Martina Votočka nelíbí, že trojice domů se neřeší komplexně jako celek. „Stále nevíme, zda bude jeden z nich vyhlášen kulturní památkou, či nikoliv. Pokud by se tak nestalo, radnice by ho nechala na základě již platného usnesení srovnat se zemí. To se nám nelíbí, ale asi se tomu už nevyhneme. My tam v případě demolice chceme vybudovat komunitní dům pro seniory,“ řekl Votoček.

Pracovní skupina našla využití jen pro dva ze tří objektů. V tom druhém najde zázemí klub důchodů, dům dětí a mládeže nebo základní umělecká škola. U posledního pak město čeká na rozhodnutí Ministerstva kultury, zda ho na žádost jednoho z místních občanů vyhlásí kulturní památkou. V takovém případě by město objekt pouze zakonzervovalo kvůli nákladné rekonstrukci. Podle neoficiálních informací ale na seznam zapsán nebude. Nabízí se tak otázka, co místo něj vznikne. Opozice avizuje, že bude usilovat právě o dům pro seniory, mluví se i o novém parčíku nebo výstavbě dalších parkovacích míst.