Potkat na ulici dvojčata není dnes tolik vzácné, jako tomu bývalo dříve. Důvodem je přibývání vícečetných porodů a nastartovaný trend baby boomu. Tato skutečnost je podle odborníků dávána do souvislosti především s rozšířením asistované reprodukce, užíváním hormonálních přípravků a zvyšováním věku matek při porodu.

„Zatímco v polovině 90. let bylo ročně zaznamenáno asi tisíc porodů dvojčat, v roce 2005 byl již jejich počet téměř dvojnásobný. Dvojčat tedy opravdu přibývá,“ potvrdil Vladimír Hruboň ze Soukromé ambulance v oboru gynekologie a porodnictví v Sokolově. Současně ale připomíná, že porody dvojčat jsou mnohem více nebezpečné než porod jednoho dítěte.
„Průběh těhotenství je také náročnější, stejně jako samotný, mnohdy komplikovaný porod,“ dodal. Během těhotenství podle něj také stoupá mateřská nemocnost.

Podle primáře gynekologicko – porodnického oddělení sokolovské nemocnice Petra Volšíka nejsou dvojčata žádnou vzácností. „Raritou jsou vícerčata. Ta se ale v malých nemocnicích, jakou je ta naše, nerodí. Maminky posíláme na speciální kliniku. Na Sokolovsku jsou, pokud si dobře vzpomínám, jedna trojčata. Tuším, že bydlí v Chlumu,“ řekl.

Ta podoba

Zase jsem si ty dvě spletl. Jak je mám od sebe odlišit, vždyť jsou úplně stejné. Podobné věty si asi na sokolovském gymnáziu říkají jak profesoři, tak i někteří studenti. Navštěvují ho totiž sestry Jana a Bára Beranovy, které jsou dvojčata.
„Chodím s nimi do třídy už druhým rokem, takže je rozeznám už bez problémů. Ale ze začátku to bylo velmi obtížné, protože jsou opravdu stejné, jak fyzicky, tak mnohdy i psychicky,“ říká jejich spolužačka Pavla Fraňková. A není sama. „Někdy si jejich jména spletu, to je jasné. Jsou prostě obě stejné,“ komentuje s úsměvem profesorka Hana Najvarová. „Cítím se jistým způsobem výjimečná, protože na světě není až tak hodně lidí, kteří by se mohli chlubit tím, že mají dvojče,“ říká Jana.

Dvojčata jsou sice výjimečná, ovšem doktoři se shodují, že pro těhotnou matku ničím snadným.O raritě mluví také například lidé ve Vřesové.
„Před pěti lety se tu jedné mamince narodila dvojčata, dvě krásné holčičky. Loni se situace jako zázrakem opakovala znovu, tentokrát ale byl z dvojčat chlapeček a holčička. Co sahá historie obce, tak jsme tu nic podobného nezaznamenali,“ konstatovala kronikářka obce Vřesová Anna Sándorová. „Zajímavostí také je, že pokud by maminka znovu otěhotněla, určitě by zase čekala dvojčátka. Tak jí to alespoň řekl lékař,“ pokračovala Sándorová. „Všechno, co se týká této unikátnosti, jsem zapsala do naší kroniky. Navíc jsem přiložila jejich snímky, aby bylo vše patřičně zdokumentováno,“ doplnila.

Klub dvojčat

V Sokolově dnes existuje pobočka Klubu dvojčat, který se zaměřuje na práci především s malými dětmi. Samotný oficiální Klub dvojčat a vícerčat je potom v České republice velice oblíbený.
„Máme registrovaných přes 580 rodin s dvojčaty nebo párů dvojčat. Dospělá i dospívající dvojčata jsou zastoupena v poměru muži versus ženy přibližně nastejno. Klub má své pobočky v současné době ve 43 městech po celé republice. Ty se specializují převážně na rodiny s malými dvojčaty,“ říká Klára Rulíková z Klubu dvojčat a vícerčat.

Ten vznikl už v lednu 1995. Jako občanské sdružení pak funguje od listopadu 1995. Je to organizace s celorepublikovou působností. Zaměřuje se na legislativní činnost, vydávání odborných publikací, pořádání volnočasových aktivit, jako třeba srazů dvojčat, letních táborů, ozdravných pobytů či zajímavých víkendových akcí. Vydává zpravodaje a má i své webové stránky. „Dříve jsme pořádali tematická odpoledne a víkendy pro dospívající a dospělá dvojčata, ale pro malý zájem tato aktivita zanikla. Neznamená to však, že v případě zájmu bychom ji opět neobnovili,“ dodává Rulíková.