Nové veřejné záchodky u sokolovského MDK fungují zhruba rok. Veřejnost vhazuje do mincovníku u dveří deset a pět korun. Toalety jsou však určeny i zdravotně postiženým a matkám s dětmi. Tyto dvě skupiny mohou použít euroklíč. Jaký je zájem?

„Lidé se ptají, některé však odradí jeho cena,“ říká pracovnice sokolovského centra pro osoby se zdravotním postižením Lucie Tomášková. Jak upřesnila, jeden měsíc si ho koupí až dva zájemci, druhý měsíc třeba nikdo.

Cena euroklíče je stanovena na 357 korun. Pokud si ho chce někdo jen půjčit zaplatí vratnou zálohu 500 korun. Může ho poté využít třeba při cestě do zahraničí, kde jsou podobné toalety mnohem rozšířenější než u nás. „Projel jsem kus Evropy a musím říct, že máme co dohánět,“ potvrdil předseda národní rady osob se zdravotním postižením v ČR Václav Krása. Zájemci o euroklíč musejí mít průkaz zdravotně tělesně postižené osoby.

„Myslíme i na dočasně zdravotně indisponované osoby,“ dodala Tomášková. Zde se musí dotyčný prokázat lékařskou zprávou. A kam mohou případní zájemci o euroklíč přijít? „Centrum sídlí v budově sokolovské polikliniky, ve třetím patře. Jsme zde zájemcům k dispozici každý den,“ dodala Tomášková.