Radnice zaznamenala v minulém roce významný nárůst jak počtu pohledávek, tak i jejich celkové výše ve finančním vyjádření. Přispěly k tomu zcela zásadní měrou pohledávky z pokut za přestupky na úseku dopravy a silničního hospodářství. Vyjádřeno čísly, nárůst u výše pohledávek je osmiprocentní, což ve finančním vyjádření činí necelé dva miliony korun.

„Není to nic dramatického, ale samozřejmě nás to nepotěšilo. Myslíme si, že jsme schopni posílit odbor, který pohledávky vymáhá, tak aby dotyční viníci byli potrestáni,“ řekl starosta Sokolova Karel Jakobec. Město prý přemýšlí dokonce o tom, že by se někteří jeho pracovníci po vzoru Chomutova proškolili tak, aby se sami stali exekutory. Docházeli by poté do domácností neplatičů a zabavovali jim movité věci. Pro radní je to záležitost zcela nová, budou o ní nadále diskutovat a probírat možné negativní jevy. „Budeme zvažovat všechna pro a proti a předpokládám, že definitivní rozhodnutí vzejde z nového zastupitelstva, které bude zvoleno v komunálních volbách na podzim,“ konstatoval Jakobec. Co stojí za navýšením konkrétně? Jednak se prý městská policie více věnuje špatnému parkování vozidel ve městě a nárůst byl i z důvodu řešení neplacení povinného pojištění vozidel. Jsou to sta až tisíce korun. Není to tedy zásadní rozdíl oproti loňskému roku ohledně běžných pohledávek, ale nárůst je dán tím, že město zvýšilo svoji činnost z hlediska kontroly. V současné době radnice v Sokolově využívá služeb několika exekutorů a podle spokojenosti s jejich prací je občas i vymění. Občané, kteří se dostanou do podobné situace, nemusejí zoufat.

„Pokud vidíme, že dotyčný má zájem platit, tak mu nabízíme možnost splátkového kalendáře,“ dodal Jakobec. Občané nápad vítají. „Plně souhlasím. Například daň z nemovitosti mi zvedli o sto procent a také ji musím zaplatit, i když se mi to ani trochu nelíbí,“ řekl Milan Hottmar ze Sokolova.