Ty nejvzácnější kousky zapůjčili chovatelé jen na výstavu. Ovšem většina ostatních ptáků byla k mání a málokterý návštěvník odcházel s prázdnou. „Nejen děti, ale i dospělí si dnes koupili řadu exotů. Zda je chovatelství chytne, nevím, ale myslím, že takových nadšenců, jako jsme my, moc není," říká jeden z chovatelů.

S ním souhlasí i předseda základní organizace chovatelů v Kraslicích Ernest Kertész. „Až my umřeme, tak už tu nebude nic," říká s nadsázkou. Sami mají třicítku členů včetně dětí.

„Nejmladšímu je zhruba osm let, nejstarším přes sedmdesát. Spolupracujeme i s místní základní školou v Havlíčkově ulici a řada dětí sem dochází. Děti mají zájem nejen o exoty, ale prakticky o všechna zvířata, která chovatelé mají," říká Kertész. Chovatelé v Kraslicích pořádají tři výstavy do roka. Kromě říjnové ještě srpnovou a v lednu.

„Tam je k vidění prakticky vše. Exoti pak nemají tolik místa, a proto jsme jim vyčlenili samostatnou výstavu, na niž přijíždí i hodnotitel a vystavené exponáty boduje," konstatoval Kertész.

„Výstava se líbila mně i mé dceři. Byla nadšená z pestrých barev i křiku ptáků. Mě zaujal nejvíc kardinál šedý," řekl Lukáš Pavlovský.