Už dva roky provozuje Domácí hospic Motýl. Počet lidí, kterým pomohli důstojně zemřít v kruhu nejbližších, se v roce 2016 přibližně zdvojnásobil. „V roce 2015 to bylo 8 klientů, v loňském roce 17," uvedl ředitel sokolovské farní charity Jan Sebján. V týmu, který pomáhá rodinám, je pět lidí, lékaři, sestry, sociální pracovníci či duchovní, kteří fungují jako morální podpora členů rodiny. „Oni vědí, že když se něco děje, můžou zavolat a my hned přijedeme," poznamenal Sebján s tím, že pomáhají třeba s dávkováním léků nebo zajištěním různých pomůcek.

Od února loňského roku funguje úspěšně pod hlavičkou charity Dům pro lidi bez vlastního bydlení v Oloví. Je v něm 15 – 20 klientů, kterým charita tímto způsobem pomáhá řešit problémy s bydlením.

Potřebným je k dispozici dvakrát týdně na sokolovské faře šatník farní charity. „Lidé nám nosí věci, které už chtějí vyhodit. My je roztřídíme a pak předáváme těm, kteří tuto materiální pomoc potřebují," vysvětlit ředitel Sebján. Mezi úspěšné projekty patří i Adopce na dálku, kdy podpora na školní docházku tří dětí v Indii a Bolívii.

A spoustu plánů má sokolovská farní charita i v letošním roce. Od února chce otevřít Tříkrálovou kavárničku a už teď připravuje benefiční Koncerty pro Františka. „František Lehner z Březové je tělesně postižený a my z výtěžku přispíváme na jeho léčbu," sdělil Sebján.

A jak ředitel sám hodnotí uplynulý rok? „Přežili jsme, nezkrachovali jsme. Já beru, že vše je dar. A i když se nám nedaří, tak jsou to věci, z kterých se máme poučit a nebýt zdrcení."