Krajská vláda složená z KSČM a ČSSD nedala na doporučení odborníků z kulturní komise. Smetla ze stolu jejich návrh, aby Festival politické písně v Sokolově podpořila 30 tisíci korunami. Město Sokolov přitom schválilo na tuto kulturní akci částku mnohonásobně vyšší. Pořadatelům přislíbilo 400 tisíc korun.

Redakce Sokolovského deníku oslovila v pondělí sedm politiků z krajské rady. Zaslala jim e–mail, ve kterém se ptá, proč je sokolovský festival jediný grantový projekt, ve kterém se rada neřídila doporučením komise. Dále se redakce ptala, zda rozhodování neovlivnil fakt, že minulý rok byl zvolen Papalášem roku sociální demokrat Jiří Paroubek.

Druhý den reagovala tisková mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. Vzhledem k nepřítomnosti hejtmana Josefa Novotného zaslala odpověď krajské radní pro oblast kultury Evy Valjentové (KSČM): „V souvislosti s úsporami v rozpočtu, který je pro tento rok celkově nižší, se úsporná opatření dotkla i příspěvků na kulturu. Snažili jsme se podpořit tradiční akce, které se konají dlouhodobě, mají dobrý ohlas u obyvatel a návštěvníků kraje, jsou regionálního a nadregionálního významu.“

Jak dále dodala, chtěli přispět také na pravidelně organizované městské letní slavnosti, takzvaná kulturní léta. Až se prý zlepší současná ekonomická situace, zaměří se opět i na podporu akcí, které nově vznikají nebo mají za sebou jen krátkou historii. Zbylých pět politiků na mail do čtvrtka nereagovalo.
Jeden z pořadatelů, Miroslav Balatka, neskrýval překvapení.
„S financemi jsme počítali. Nečekali jsme, že rada kraje takto zasáhne do grantů.“

Zda názor politiků ovlivnilo vítězství Papaláše roku Jiřího Paroubka, nechtěl polemizovat.
Na závěr nastínil, kam se bude ubírat další ročník obnoveného festivalu.
„Zaměříme se na alibismus a pasivitu v nás. Právě proti tomuhle fenoménu dnešní doby bychom rádi nasměrovali Festival proti pasivitě,“ dodal Balatka.

Příznivci festivalu kroutí hlavou.
„Vidím, že se od dob minulých nic nezměnilo,“ řekl Milan Hottmar ze Sokolova.