Těsně před dokončením je nový český film Poupata, jehož část se natáčela na Sokolovsku, konkrétně ve Vřesové a Novém Sedle. Podle režiséra Zdeňka Jiráského finišují poslední obrazové korekce a v příštích týdnech započne laboratorní zpracování, výroba kopií a DCP mastering. Premiéra Poupat je naplánovaná na 14. prosince letošního roku v kině Lucerna v Praze.

Podařilo se přenést všechny vaše představy a záměry do filmu? Jak jste s výsledkem natáčení spokojený?

Úplně vše se nepodařilo, převážně z důvodů rozpočtových. Z natočeného materiálu jsme ale poskládali film, který odpovídá našim původním představám. Takže ano, jsem spokojený.

Očem vlastně snímek pojednává?

Poupata jsou o mezní situaci rodiny, ve které se ocitne vinou otce. Vypráví o touze lidí vymanit se ze situací, kam se sami dostali, uskutečnit své sny, nasměrovat životy lepším směrem, osudu navzdory. Je také o naději.

Proč jste zvolil název Poupata?

Jedním z motivů filmu je nostalgický návrat do osmdesátých let minulého století, do doby poslední spartakiády. Mezi dalšími významy můžete hledat metaforu čerstvé dospělosti mladých hrdinů.

Zasmějí se diváci při filmu? Nebo je naopak čeká náročnější žánr?

Diváky čeká žánr sociálního dramatu. Jistá dávka humoru je nemine, ale musí počítat s tím, že nebude z kategorie třeskutosti.

Co vás při natáčení na Sokolovsku nejvíce překvapilo?

Krajina kontrastů. Bezprostřední návaznost průmyslových zón na nedotčenou přírodu, mizivé vzdálenosti dělící bohatá letoviska od zašlých sídlišť. Vznešená architektura, obklopená a sevřená parovody a dráty vysokého napětí, kouřící komíny továren, viditelné z horských vyhlídek. Zvrácená symbióza krásy a ošklivosti. Estetika vytěžených hnědouhelných pánví. Naděje, kterou krajina má v dohledném zaplavení vodami jezer, a trpělivost těch, kteří v ní žijí.

Při filmování ve Vřesové a Novém Sedle jste nabírali komparz mezi místními lidmi. Uvidí se také na plátně, nebo jste jejich snažení ve finále vystříhali?

Kdepak. Jejich snažení nebylo vůbec marné. Většina z nich se na plátně uvidí. A všem jim za jejich pomoc děkuji.