Nové výrobní haly vyrostou na dlouho ladem ležících pozemcích v Kraslicích v těsné blízkosti hraničního přechodu s Německem. Postaví je tam hned tři firmy, které se městu zavázaly, že dají práci postupem let více než stovce lidí. Firmy vyslyšely investiční pobídky Kraslic, kdy město jim prodá za zlomek ceny rozsáhlé pozemky. Na oplátku musí firmy navyšovat a udržovat počet pracovních míst. O prodeji pozemků rozhodli ve čtvrtek krasličtí zastupitelé.

Zřejmě už na podzim začne u hranic stavět firma RZ Woodwind Manufacturing místního podnikatele Romana Zlesáka. Ta vyrábí a opravuje hudební nástroje. Zatím zaměstnává devět lidí. Jejich počet ale vzroste minimálně na dvaadvacet. „Vyvinuli jsme nové modely klarinetů, o které je ve světě velký zájem. Koupili jsme novou technologii a postavíme teď vyhovující výrobní prostory," uvedl Zlesák. Do vývoje klarinetů investovala firma 3,5 milionu korun. Do výstavby hodlá Zlesák investovat dalších deset milionů. Firma se přemístí z centra města, kde teď sídlí. „Zkolaudováno chceme mít do půl roku od zahájení výstavby," doplnil.

Nové výrobní prostory vybuduje v blízkosti hranic i významný kraslický zaměstnavatel, strojírenská firma Kornet. Ta plánuje zaměstnat navíc během pěti let 45 lidí. Firma rozjednala nové zakázky a čekala, jak město rozhodne, protože je závislá na rozšíření výroby a její modernizaci. To se nyní stane. „Předpokládám, že novou výrobní halu otevřeme v roce 2017," řekl ředitel Kornetu Miloš Ptáček. K hranicím chce také z centra města přemístit lisovnu, jež zejména v létě občas obtěžuje obyvatele v okolí Kornetu.

Další pozemky pak získala německá firma Hachtel, která v Kraslicích působí už deset let. Ta jako první vyslyšela investiční pobídku města a již tam postavila novou halu. Firma, zabývající se coby jednička na evropském trhu takzvanou modelací světla (v Kraslicích vyrábí římské rolety), se chystá spustit dvousměnný provoz a postupem let přistavět další halu. Plány má ale ještě větší. „Chceme v Kraslicích zakořenit a směrovat sem další výrobu. Proto jsme požádali o další pozemek. Kdy přesně ho ale využijeme, nemůžu zatím říct. Počítáme s ním ve strategii firmy do budoucna, kdy budeme dál výrobu rozvíjet," řekl jednatel firmy Pavel Minařík.

Krasličtí zastupitelé ve čtvrtek jasně ukázali, že mají o plány firem evidentní zájem. Každé zvlášť upravili podmínky tak, aby společnosti měly alespoň trochu volnější ruce. Třeba právě Hachtel nebude zatím na nových parcelách za zlomek ceny stavět. Na druhou stranu ale musel deklarovat růst počtu pracovních míst v nové hale. Kornetu město zase ustoupilo v tom, že nově vzniklá pracovní místa může firma začít započítávat už teď, i když hala bude stát až za dva roky. Firma totiž začne nabírat nové lidi ihned, aby si je zapracovala do výroby.

A jak investiční pobídky fungují? Město prodá pozemek s devadesátiprocentní slevou. To za podmínek, že po dobu pěti let budou firmy navyšovat počet pracovních míst. Navíc sedm let pak počty musí udržet. Pokud se tak nestane, musí doplatit městu zpět kupní cenu pozemku.

Pro Kraslice je čtvrteční závěr zastupitelstva zásadní. Vždyť město sužuje vysoká nezaměstnanost, přes 18 procent. Radnice doufá, že o pozemky projeví zájem další investoři. Mohla by tak začít růst kupní síla a zastavit by se tak alespoň částečně mohl i odliv lidí za prací.

Investiční pobídky ale budí i záporné reakce. Generální ředitel předního evropského výrobce hudebních nástrojů, firmy Amati-Denak Kraslice, Václav Hnilička má za to, že investiční pobídky podporují místní firmy, které jen přesouvají výrobu a přetahují zaměstnance z jiných podniků, třeba právě z Amati.