Firmy v Karlovarském kraji čekají příští rok spíš pokles tržeb, v lepším případě jejich udržení na letošní úrovni. Důvodem jsou neustále rostoucí náklady na energie, suroviny či pohonné hmoty a situace na tuzemských i zahraničních trzích. Pro největší firmu v regionu, těžební společnost Sokolovská uhelná, je ve hře navíc případný nákup emisních povolenek za téměř jednu miliardu korun. Což je částka blížící se téměř zisku za letošní rok. Očekávaný vývoj může mít v některých případech dopad třeba i na omezení sponzorských aktivit.

Producent porcelánu Thun, jehož skupinu tvoří společnosti Thun 1794 a Thun Trade, měl za rok 2011 vyrovnaný hospodářský výsledek a tržby porcelánky pak byly 405 milionů korun. Letos čeká Thun tržby kolem 420 milionů korun a zisk. Ředitel společnosti Vlastimil Argman řekl, že situace ve výrobě i prodeji se stabilizovala. Firma získala dlouhodobé zakázky například pro společnost IKEA. „Díky tomu plánujeme také příští rok tržby v minimálně letošní úrovni. Pokud jde o sponzorství, pomáháme hlavně sportovcům. Jde ale o menší částky a s jejich redukcí zatím nepočítáme," uvedl Argman.
Výrobce lehkých stavebních materiálů Lias Vintířov se potýká se složitou situací na trzích už delší čas. Přestože je firma nadále v černých číslech, její zisk postupně klesá stejně jako tržby. „Ještě v roce 2010 přesáhly 407 milionů korun, za uplynulý rok a letošek však klesají o pět až šest procent," uvedl ředitel společnosti Rudolf Borýsek. „Mám velké obavy, že příští rok se bude vyvíjet ještě hůře. Nejhorší je, že zatím nevidíme nějaký impuls, který by vedl ke zlepšení situace. Zvažujeme proto řadu úsporných opatření včetně omezení sponzorských aktivit," řekl Borýsek.

Společnost Witte Automotive Nejdek, která vyrábí zamykací systémy a kliky pro automobilový průmysl, je jako jedna z nemnoha mírně optimistická. Podle prokuristy společnosti Gerharda Knopa čeká v roce 2013 díky náběhu několika nových projektů růst produkce, a tudíž také tržeb. Ty se pohybovaly v účetním období od listopadu 2010 do října 2011 kolem pěti miliard korun. „Příští rok budeme pokračovat v podpoře technického vzdělávání, stejně jako sportovních aktivit dětí a mládeže nejen v Karlovarském kraji. I nadále se chceme věnovat prohlubování dopravní výchovy na školách," dodal Knop.

Ekonomické výsledky Sokolovské uhelné (SU) čím dál více ovlivňuje pokles těžby uhlí, situace na trhu s elektřinou nebo zaváděná povinnost nakupovat emisní povolenky. Tržby za rok 2011 poklesly SU asi o 400 milionů korun na necelých osm miliard korun, zisk spadl o 400 milionů korun na 1,2 miliardy korun. Pro letošek odhaduje SU zisk na jednu miliardu, výhled na rok 2013 nezveřejnila. Podle člena představenstva Zbyška Klapky jsou dobré roky pryč a ve výhledu na nejbližší dobu převažuje mírný pesimismus. I přesto SU patrně bude i nadále největším sponzorem v regionu.