Spoušť přitom nemačkají jenom prsty, spojí se zvědavost, vášeň, tajemná hra se světlem a výrazem. Právě takovému kouzlu před deseti lety podlehla i fotografka Jarmila Fiřtová Hasová z Citic.

Před objektiv se jí postavilo už mnoho žen, kterým dokázala zvednout sebevědomí a objevila v nich dobře ukrytou krásu. První snímky prý ale patřily přírodě, květinám a zvířatům. V současnosti fotí nejraději ženy a děti, muži jsou prý poněkud stydlivější.
„Začala jsem fotit v prosinci 2005, tehdy si kamarádka s přítelem koupila obyčejný kompakt a chtěla pro něj udělat nějaké fotky, takže jsem vlastně byla použita poprvé jako fotograf. A protože mě to ´chytilo´, začala jsem toužit po svém vlastním fotoaparátu. Otravovala jsem doma tak dlouho, až jsme si s tehdejším manželem koupili kompakt a já začala fotit přírodu, kytičky, zvířátka, ale stále jsem koketovala s focením osob. Domluvila jsem se s kamarádkou, jestli bychom mohly vyzkoušet nafotit nějaké portréty. Vznikla jedna dobrá fotografie, kterou mi tehdy pomohl upravit kamarád, a já ji vítězoslavně vytiskla," vzpomíná na své první focení Jarmila.


Na fotografování ji prý nejvíce baví to, že focené ženy „rozkvetou". „Není to jen o samotném focení, pracuji s nimi ještě před vstupem do ateliéru. Nalíčím je, natočím či narovnám vlasy a pak se také věnuji stylingu. Nejhezčí okamžik zpravidla přichází, když se povede nějaká fotka a já ji dotyčné ukážu. Rozzáří se jí oči, na rtech se vykouzlí úsměv a vy vidíte, jak jí stoupá sebevědomí," dodává fotografka. Nejraději fotografka z Citic prý zachycuje akty nebo neposedné děti. Největší odměnou je pro ni jiskra v očích spokojených ‚objektů'. „Ženské tělo totiž skrývá tolik krásného, které lze zachytit, a když je ochotná modelka, pak jsou fotografie vskutku nádherné. Velmi ráda také fotím děti, protože jsou tím nejlepším objektem vzhledem k tomu, že ne vždy poslouchají, co mají dělat, a člověk je v neustálém běhu i stresu, aby se fotky povedly," řekla na závěr Jarmila.

Klára Čurlinová