Že fotbal může hrát aktivní úlohu v boji proti diskriminaci, nesnášenlivosti, xenofobii a násilí, dokazuje projekt Fotbal pro rozvoj, který cestuje napříč republikou a svou poslední zastávku má letos na hradě Hartenberg.

„Díky spolupráci s celosvětovou platformou Streetfootballworld využíváme nástroj s názvem Fotbal3. Tento koncept je postaven na principu, kde hodnoty fair play, inkluze a vzájemný respekt mají stejně důležitou roli jako sportovní zdatnost,” vysvětlil na úvod Štěpán Kincl, koordinátor projektu a současně vedoucí česko-keňské skupiny, která dorazila na hrad už v pátek. Cílem projektu je podle jeho slov to, aby všichni hráli fér nejen na hřišti, ale i mimo něj. Fotbal se tu využívá jako nástroj pro práci s lidmi.

Velký úspěch sklízí každý rok v sokolovském divadle setkání amatérských divadel Sokolovská čurda.
Sokolovské divadlo táhne, předplatné nelze sehnat

Na prvním místě v každém zápase je tedy fair play a respekt. „Ve fotbalu, který hrajeme, nepotřebujeme rozhodčí, věříme totiž ve vzájemnou komunikaci a spolupráci. Nikdy nehledíme na pohlaví, věk či barvu kůže a podporujeme tak toleranci ve společnosti,” přiblížil. Hra o takzvaných třech poločasech zahrnuje úvodní předzápasovou diskusi týmů, ve které si všichni kolektivně stanoví pravidla. Druhou částí je samotný fotbalový zápas a na závěr probíhá diskuse, v níž týmy nastavená pravidla společně hodnotí a udělují si navzájem body. „V jednom zápase může tým získat maximálně šest bodů, tři za vítězství a tři právě za fair play,” objasnil Kincl.

Na Hartenbergu se turnaj odehraje již pošesté a koordinátor počítá s osmi až deseti různorodými týmy. Zastoupeny budou děti, místní, dobrovolníci a samozřejmě česko-keňský tým. „Na Hartenbergu je to specifické tím, že se na fotbalovém hřišti potkají skupiny lidí, které se normálně nepotkávají. A pokud ano, koukají na sebe skrz prsty nebo mají předsudky. Fotbal je úžasný nástroj, jak tyhle hranice mezi lidmi ve společnosti zbourat,” je přesvědčený.

V Černé věži, která je ve správě hradu Loket, je nově expozice starých řemesel. Nahlédnout je možné i do hladomorny.
Do Černé věže za řemesly a do hladomorny

Že jsou přípravy na turnaj v plném proudu, potvrdila za Hartenberg i Martina Vavřínová. „Včera nás navštívil například Kraslický Šnek, který se také zúčastní, a naši dobrovolníci i Keňané s nimi na hřišti hráli různé hry,” uvedla. Jednotlivé zápasy pak doplní i doprovodný program v podobě ukázek dobrovolných hasičů z Krajkové, canisterapie či několika překvapení v režii místních spolků nebo dobrovolníků.

Projekt Fotbal pro rozvoj organizuje INEX-SDA a spolupracuje s dvaceti neziskovými organizacemi z celé republiky, které využívají tento koncept při práci s mládeží. Společně organizují fotbalové ligy, turnaje a kulturní akce, na kterých se potkávají lidé, kteří by se za normálních okolností nesetkali.

Turnaj na Hartenbergu se koná v sobotu 15. července na hřišti za školou v Hřebenech od 12 hodin.