Jednoho z největších cvičení zahraničních vojsk ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště se v těchto dnech účastní vojáci 7. mechanizované brigády belgické armády. Na mise v Afghánistánu se zde připravuje 1 600 vojáků.

„Hledali jsme prostředí s členitým terénem a různorodým počasím. Našim požadavkům Hradiště plně vyhovuje,“ konstatoval Pierre Pirson, velitel výcviku brigády. S výcvikovým prostorem Hradiště má své zkušenosti už z minulých let. „Vloni jsem zde velel rozsahem podstatně menšímu cvičení,“ potvrdil Pirson. „Major zná naše cvičiště lépe než kdejaký český voják. Má ho dokonale prochozené a projeté,“ řekl na Pirsonovu adresu Stanislav Stebila, mluvčí Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště.

Většina z šestnácti set vojáků, kteří jsou v těchto dnech na Doupově, jak se výcvikovému prostoru říká, má už za sebou afghánskou zkušenost. „Mise trvají podle náročnosti od čtyř měsíců do půl roku,“ upřesnil Pirson. Belgická jednotka v Afghánistánu podle jeho slov čítá 600 lidí, které velení v těchto cyklech střídá.

Cvičení Bohemian Djale se začalo připravovat už v únoru loňského roku. Belgická armáda si cvičiště na dobu jeho konání pronajala. „Takže teď vlastně stojíme na belgickém území,“ upozornil Stebila. „Výhodou zdejšího cvičiště je jeho rozlehlost. Mohou zde tedy najednou cvičit všechny druhy vojsk,“ vysvětlil výhody Doupova Pirson.

Belgičané si do Česka přivezli pořádný arzenál. Vedle německých tanků Leopard 1 to jsou bojová vozidla AIFV, kolové obrněné transportéry Pandur a Piranha či víceúčelová kolová obrněná vozidla Dingo. Ze vzduchu pak belgické vojáky „jistí“ vrtulníky Augusta A 109. V době návštěvy novinářů u cvičících belgických vojáků se nad prostorem prohnala i dvojice stíhaček F 16 Belgického královského letectva. Moderní stroje americké výroby přiletěly z Belgie. „Jejich úkolem je pouze fotografovat,“ upřesnil poslání pilotů jeden z belgických vojáků.

Cvičení sedmé brigády belgického vojska je osmnáctým cvičením zahraničních armád na Doupově v posledních dvaceti letech.