Letošní opatření vlády proti koronaviru však celý Den horníků změnila od základu. Oslavy byly pro omezený počet návštěvníků, kteří navíc museli platit vstup. A rázem se strhla vlna odporu a pořadatelé byli na sociálních sítích lynčováni. Styďte se. Měli jste to odložit na příští rok. Paskvil. Ale i názor, že kapely byly skvělé.

Radnice se brání, že chtěla vyjít lidem vstříc. „Kdo se na akci vydal, určitě nelitoval. Našel perfektní zázemí, kde byla hojnost jídla a pití, odpovídající sociální zařízení a především perfektní muzika. Za to vše 200 korun pro dospělé… Opravdu symbolické vstupné. Troufnu si tvrdit, že ti, co přišli, tak se dobře bavili,“ říká mluvčí radnice Vladimír Meluzín.

Sokolováci se namlsali z předchozích let a nynější opatření vlády v boji proti koronaviru je rozžhavila doběla. Jejich vlna vzteku se však neobrátila proti vládě či hygienikům, ale proti městu a pořádajícímu MDK.

Bude, nebude, asi nebude a bude. Tak nějak by se dala nazvat letošní situace nejen kolem pořádání Dne horníků v Sokolově, ale i mnoha jiných kulturních a sportovních akcí. Akce se nakonec uskutečnila, ale její původně ohlášený program museli pořadatelé kvůli prevenci a ochraně zdraví obyvatel omezit. Oslavy se přesunuly z náměstí a přilehlých ulic do areálu Sokolovské bytové u kláštera. Ostatní původně plánovaný program, na který byli lidé zvyklí, byl zrušen. A bylo třeba si zakoupit vstupenku, aby pořadatelé zjistili počet lidí, což mnozí Sokolováci odsoudili.

Snaha a úsilí pořadatelů nepřijít o každoroční oslavy se nakonec obrátily proti nim. Hrstka lidí jim děkuje a chválí si hudební program. Drtivá většina však nepřekousla fakt, že oslavy byly ochuzené, a navíc placené. Jde o největší pouť v kraji a podle toho má vypadat. Horníci vždycky byli a jsou zvyklí slavit ve velkém stylu. Nezbývá než doufat, že příští rok se bude slavit naplno a ve velkém.