To je jeden z mnoha příběhů náhradní rodinné péče, s nimiž seznamuje nejen výstava v kině Alfa, ale také nová publikace Síla citového pouta, která během vernisáže byla pokřtěna.

Výstava se koná v rámci druhého ročníku osvětové akce Dětský úsvit. Letošní téma zní Příběh jménem vězení. „Nejde ale jen o vězení jako výkon trestu, odnětí svobody, ale také o vězení mysli, ducha, vězení, které máme sami v sobě,“ přiblížila téma jedna z organizátorek Sonia Sudimacová. „Myslíme si, že je důležité toto téma otevřít, protože řada našich dětí v pěstounské péči má biologické rodiče ve vězení a může to být pro ně velmi těžké. Ve vězení je sice rodič, ale emočně a psychicky se v něm ocitá i to dítě,“ vysvětlila Sudimacová, která zastupuje organizaci Prima vizus,o.p.s. – Prima rodina. Ta je jednou z doprovázejících institucí pro pěstouny.

Jednotlivá témata jsou na výstavě, která potrvá do pátku 10.listopadu, nejenom popsána a znázorněna, ale jsou zosobněna i formou fotografií, například lidí uvězněných ve vlastním těle nebo v myšlenkovém vězení. Součástí každého ročníku Dětského úsvitu je i křest publikace. Tentokrát to byla knížka Síla citového pouta, která mapuje příběhy pěstounů z loňského, prvního ročníku. „A ještě jsme s kolegyní Andreou Ungrovou, která je další z organizátorek a současně společně lektorujeme příběhy berušky Milušky pro děti z mateřských škol, sepsaly knížku Lapálie myší rodiny, ve které chceme téma vězení přiblížit právě dětem,“ poznamenala Sudimacová.

Práci organizátorek ocenila i místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. „Myslím si, že práce, kterou děláte, je velmi záslužná. Velká úcta a velké díky vám,“ řekla. „Musím zmínit ještě jednu věc,“ připojil ředitel Prima Vizus, o.p.s., Robert Plachý. „V týmu Prima rodiny jsou báječní lidé, kteří mi pomáhají s tématy, a dokonce se rozhodli finančně přispět, aby tyhle brožury mohly vzniknout,“ ocenil.

Osvětová akce Dětský úsvit je věnována připomínce Světového dne prevence syndromu CAN, tj. syndromu týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí.