Podobné odpovědi zaznívaly včera z úst zájemců o studium a jejich rodičů na Integrované střední škole technické a ekonomické v Sokolově. Škola uspořádala den otevřených dveří, kde nechyběl ani stánek Armády České republiky. Vojáci totiž v Sokolově rozšiřují od září studium Vojenské střední školy Moravská Třebová. „V Sokolově jsme nabízeli registrace zájemcům o studium na vojenské škole v Sokolově. Zároveň jsme jim dávali termíny lékařských prohlídek ve vojenské nemocnici, které jsou nezbytnou součástí přihlášky,“ říká jeden z rekrutů nadrotmistr David Linhart.

Ve třídě by mělo studovat 32 studentů v oboru elektrotechnika. Zájem byl poměrně veliký a rekruti museli odpovídat na řadu všetečných otázek jak uchazečů, tak rodičů. „Rodiče se nejvíce ptají na to, jakou formu bude mít studium či jaké bude ubytování pro studenty. Dále zde máme k dispozici i studenty ISŠTE, kteří zájemce provedou po škole,“ říká Linhart.

Dozvěděli se také, že studium je internátní. To znamená, že i sokolovský student bude muset být na internátě, kam nastoupí v neděli večer a v pátek jede domů. Obor v Sokolově je denní studium zakončené maturitní zkouškou. Poté mohou na Univerzitu obrany do Brna či nastoupit rovnou k útvaru. Elektrotechniku lze uplatnit například u radarové techniky protiletecké obrany.

Školáků jsme se zeptali, co je sem přivedlo. „Stále jsem nevěděl, jakou školu si vybrat, a tahle nabídka mě celkem zaujala. Líbí se mi, že v dnešní armádě jsou lidi s fyzičkou, trénovaní, kteří navíc něco umí,“ říká Leon Ernstberger. Jeho otec tvrdí, že syna do ničeho nenutí. „Byl to čistě jeho nápad. Líbí se mu to, tak proč to nezkusit, jsme pro. Naučí se zde alespoň samostatnosti,“ říká otec Petr Ernstberger.

Další z otců přijel se synem z Hranic u Aše. „Jde o dobrou možnost k prestižnímu studiu. Armáda má budoucnost, neskončí jen tak jako mnoho jiných firem. Navíc po studiu bude mít syn ihned práci,“ říká Jiří Bílý. Spolu se synem dostali od rekrutů termín zdravotní prohlídky. „Pokud vše dobře dopadne, jedeme dál,“ dodal.

Ve škole nebyli přítomní jen rekruti, ale i samotní studenti vojenské školy. Ti naznačili ta nejtěžší úskalí, která mohou některé žáky překvapit, a záleží jen na nich, jak se s nimi poperou.

„Jde o to, zvyknout si zejména na určitý režim. A to jak v rámci studia, tak volného času. Ráno začínáme rozcvičkou, jsme v uniformě a tak dále,“ říká student třetího ročníku vojenského lycea Daniel Popelář. Spolu s ním studují ve škole i dívky, a to jedna pětina z celkového počtu.

„Mým cílem je odmaturovat a poté se dostat na Univerzitu obrany do Hradce Králové na medicínu. Chtěla bych pracovat ve vojenské nemocnici a jako zdravotník na misích,“ říká studentka Edita Božková, která prozradila, že v armádě sloužili jak její otec, tak i děda.

„Vojenské studium na naší škole vítám, beru to jako určitou výzvu,“ sdělil ředitel sokolovské integrované školy Pavel Janus.