„Na takové to náhodné zastavení někde u lesa s vidinou sesbírání koše za půl hodiny to opravdu ještě není,“ říká Miroslav Tauš, místopředseda Mykologického klubu Slavkovský les. Pro houbaře má ale dobrou zprávu. Kdo hledá, najde. „Místy se dá opravdu najít slušné množství konzumních hub. Ale nerostou všude a najít lze ve větším množství pouze některé druhy,“ vysvětluje a má pro houbaře také radu, kam by měli v těchto dnech zamířit. „Obecně doporučujeme chodit na vlhčí místa kolem potoků, lesních cest a při okrajích lesů. V houštinách toho zatím moc neroste.“ Miroslav Tauš nastínil, že škála druhů, které lze v lese aktuálně ve velkém najít, není tak široká.

„Z hřibovitých roste spolehlivě hřib žlutomasý, lidově babka, několik druhů klouzků a hřib kovář,“ říká. „Pravé hřiby smrkové a dubové zatím ve větším množství nerostou a když už, tak nyní trpí značnou červivostí. Z těch méně běžných druhů se na pařezech listnáčů začíná objevovat opeňka měnlivá a na lesních cestách holubinka mandlová. Na loukách a pastvinách se objevuje velké množství pečárek, tedy žampiónů, a špiček obecných. Z těch známějších druhů zatím téměř neroste hřib hnědý, liška obecná ani křemenáč březový,“ podotýká s tím, že mykologové sami naopak na Chebsku narazili na houbu, která je považována za nejjedovatější a nejnebezpečnější v Evropě.

„Pro zajímavost jsme už také našli jednu smrtelně jedovatou muchomůrku zelenou,“ uzavírá místopředseda Mykologického klubu. Amatéři si ji mohou splést například se žampiony, varovat by je ale měl takzvaný kalich smrti, ze kterého vyrůstá třeň, nožička.

Milovníci hub se každoročně těší na oblíbenou mykologickou výstavu, kterou pravidelně pořádají členové klubu. Nepřijdou o ni ani letos. Konat se bude opět poslední zářijový víkend v Mariánských Lázních.