V centru příhraničního města aplaudovaly v hustém dešti na tři tisíce lidí, kteří bouřlivým potleskem ocenili tvůrce ohňostroje.

Do centra města se lidé scházeli už hodinu před odpalem ohňostroje. Letos mu předcházel koncert skupiny The Wild Roots. Ve stáncích si pak pochutnávali na svařeném víně a v poklidu debatovali, jak trávili vánoční svátky a jaká že ta předsevzetí si do nového roku dali. To v zákulisí vrcholily finální přípravy na odpal ohňostroje, který trval přesně deset minut a tři vteřiny.

Přípravy na obří novoroční ohňostroj trvaly podle ohňostrůjců Stanislava Fořta a Tomáše Cveka zhruba dva měsíce. „Začínáme výběrem hudby a pak na počítači tvoříme první podobu ohňostroje. Zapojit musíme představivost a možnost reálného provedení. Ne vše, co vymyslíš, se dá ale nakonec vytvořit. A když už si myslíme, že to je hotový, zjistíme, že požadovaný efekt se v této podobě nevyskytuje. Pak přijde na řadu přípravná část, kdy musíme osadit stojany pyrotechnikou,“ prozrazuje Tomáš Cvek, jak letošní ohňostroj vznikal. Napilno měla dvojice ohňostrůjců přímo v den odpalu, tedy včera. „Na místě jsme byli už v sedm ráno, takže samotné silvestrovské oslavy se nás už roky netýkají. Je nutné navozit pyrotechniku na místo odpalu, rozmístit podle plánu a začít zapojovat,“ poukázal Stanislav Fořt.

Před samotným odpalem pak dvojice ještě na poslední chvíli prověřovala funkčnost odpalovacího zařízení. „I tak ale může dojít ke kolapsu techniky. Proto lehká nervozita mezi námi vždy panuje,“ prozradil Cvek jen pár minut před odpalem. Samotný ohňostroj ale sám na obloze nevidí, protože sleduje odpalovací zařízení. Následně si ho ale prohlídne na videozáznamu. Po odpálení poslední salvy je jasné, že se opět po roce povedl. Lidé ho oceňují bouřlivým potleskem.

A co říkají autoři ohňostroje tomu, že se z akce stala dnes už masová záležitost? „Vůbec jsme netušili, v jakou akci se náš novoroční ohňostroj rozroste. Vzpomínám na první odpal. I tenkrát jsme byli zaskočeni účastí. Nyní už návštěvnost pod tři tisíce návštěvníků neklesá. Proto se snažíme každým rokem něco vylepšit. Například letos byla část ohňostroje nově odpálena přes programované odpalovače,“ řekl Cvek. Ten už také přemýšlí, jak bude vypadat ohňostroj první den roku 2020. „Představu už mám. Vše ale záleží na penězích. Každý rok nám na ohňostroj přispívá město, místní firmy a podnikatelé. Rok 2020 bude výjimečný tím, že se bude jednat již o desátý ročník. Rádi bychom uspořádali akci o něco větší, kde bychom se ohlédli za uplynulými ročníky. Ale již teď víme, že určitě první část ohňostroje bude na stejnou hudbu jako před deseti lety – pro porovnání, kam jsme se za ta léta posunuli,“ dodal.