Před několika dny jsme si připomněli 50. výročí srpnové okupace z roku 1968. Řada osmičkových letopočtů je spojena i přímo se Sokolovskem, ať už v celorepublikovém kontextu, nebo pouze místně. A právě tyto roky představuje výstava Sokolovské osmičky ve výstavní síni v prvním patře zámku.

Dokumenty a fotografie na jednotlivých panelech přibližují návštěvníkům rok nebo určité období a nechybí samozřejmě řada zajímavostí. „Například v letech 1618 až 1648, tedy v době třicetileté války, došlo k poničení zámku. V době sedmileté války zas pruští vojáci přepadli Sokolov a vybili zvěř v zámecké oboře,“ prozradil alespoň některé z nich Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, které výstavu pořádá.

Mezi připomenutými roky nechybí revoluční rok 1848 ani rok 1918, kdy právě v naší oblasti byl vznik Československé republiky vnímán jinak než ve zbytku země. Historii útoku na četnické stanice připomíná rok 1938. Zajímavá informace souvisí i s rokem 1948, kdy došlo k přejmenování Sokolova. „Dlouho se tradovalo, že město bylo pojmenováno po vzoru sovětského Sokolova. Je ale doložené, že návrh na přejmenování už tu byl v roce 1945, a spíš se mluví o tom, že jde o překlad německého názvu,“ vysvětlil ředitel Rund.

Zájemce o historii města určitě zaujme informace o roce 1488, kdy byl založen zdejší pivovar. „Pro Sokolováky ale nejzajímavější budou asi záběry z roku 1968. Vidíme místa, která známe dodneška. Můžeme srovnat, jak to v té době vypadalo, a z fotografií je jednoznačně patrné, že okupanti ani tady nebyli přijímáni s otevřenou náručí,“ přiblížil Rund.

Dobové dokumenty a fotografie jsou doplněny i řadou exponátů, návštěvníci uvidí například náboje do děl či protitankovou řízenou střelu používanou v roce 1968.

Sokolovské osmičky nevynechala při své návštěvě města ani Jana Doležalová z Pardubic. „Jsem tady na návštěvě u své bývalé spolustudující. A protože jsme společně studovaly historii, nenechala jsem si výstavu ujít,“ vysvětlila. „Řada fotografií je určitě unikátních. Mě nejvíce zaujal rok 1918 a dokumenty, které s ním souvisí. Nouzové peníze či to, jak zdejší Němci samozřejmě nevítali nadšeně vznik Československa,“ doplnila.

Výstava vznikla ve spolupráci se Západočeským muzeem Plzeň a Oblastním muzeem Chomutov a potrvá do 7. října. Zhlédnout ji můžete od středy do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.