„Pršelo, bylo to super svezení. To jsem potřeboval, už jsem měl úplně horkou hlavu,“ prohlásil v cíli na kůži promoklý, ale šťastný Igor Kešner. Ten je pravidelným účastníkem závodu, a letos dokonce vítězem v kategorii kajaků. „Byla velká konkurence, kluci bojovali do poslední chvíle, pořád jsem byl třetí. Pak výběr trošičku lepší stopy a povedlo se,“ popsal říční cestu k vítězství. Letos se poprvé sama, bez tatínka, vydala na řeku i jeho čtrnáctiletá dcera Kateřina. Závod zdolala v kánoi společně s kamarádkou Zuzkou. „Předjely jsme nějaký týpky, co jsme s nima asi do půlky závodily. Déšť nevadil, pršelo jen chvilku,“ hlásily holky tatínkovi hned po dojezdu ke kynšperské dřevěné lávce, kde se oslavy konaly.

Řeka Ohře je pro vodáky řekou oblíbenou, a dokonce i pro ty ze Slovenska. Například pan Jaro „od Bratislavy“ si nenechal ujít ani letošní ročník závodu. Je taky řekou stále bezpečnější. V loňské sezoně se tu neutopil jediný vodák. „V minulosti se nám podařilo rekonstruovat nejproblematičtější jez v Karlových Varech Tuhnicích a máme záměr upravit do lepšího, bezpečnějšího stavu jez v Radošově,“ přislíbil Jiří Nedoma, generální ředitel Povodí Ohře. K tomu jsou ovšem nutné dotace. „Věříme, že se to podaří. Před delší dobou jsme tu alespoň instalovali bezpečnostní prvky, abychom situaci zlepšili,“ uvedl a dodal, že bezpečnost na řece závisí ale z největší části na samotných vodácích a jejich chování.

Expozici chystanou ve sklepení sokolovského zámku přiblížil ředitel muzea Michael Rund (na snímku).
FOTO: Cesta k pokladům povede do zámeckého sklepení

Osmnáctý Den Ohře přilákal desítky lidí. Závod letos zdolalo čtrnáct kánoí, osm kajaků a sedm raftů. Pořadatel Miroslav Volf byl spokojen, i když… Jeho velkým přáním bylo, aby ve stejný okamžik zaplály podél toku na různých místech vatry. Bohužel nakonec nezaplála ani ta v Kynšperku kvůli zákazu rozdělávání ohně. A ještě jedno Miroslava Volfa trápí. „Den Ohře je originálním a oficiálním svátkem Karlovarského kraje. Mrzí mě, že tento den úcty k řece není v oficiálním kalendáři akcí kraje, tak jako je to třeba v případě Povodí Ohře,“ poznamenal. Přesto věří, že díky všem, kteří mají řeku rádi a starají se o ni, budou oslavy pokračovat i v dalších letech.