Není to však otázka věku, ale spíše vyzrálosti mužské duše. Možná i to byl důvod, proč přijel v sobotu k jezeru Medard zasadit dub Peter Igaz s manželkou Terezou a synem Martinem.

„Ano, správný chlap by měl tyto tři věci udělat, tak je dělám. Možná jen v trochu zpřeházeném pořadí,“ směje se Peter Igaz. Spolu se svou rodinou bydlí v Karlových Varech. Pochází však ze Slovenska a manželka je původem z Moravy. Oba se poznali v Čechách, a jak přiznává manželka, o potomka se snažili dlouhých deset let. Nakonec se sympatickému páru zadařilo a mají spolu prozatím prvního syna.

„Syn Martin se narodil 12. srpna loňského roku. Ze stovky dnes zasazených dubů jsme si proto vybrali ten s číslem 12,“ vysvětluje symboliku Tereza.

„Nápad se zrodil v hlavě Josefa Pelanta, kterého napadlo zhruba před dvěma lety ke stému výročí založení naší republiky vysázet sto stromů. To však, vzhledem k místu, nebyla žádná sranda. Nakonec se dohodl s majiteli Sokolovské uhelné, a tak tu dnes můžeme sázet stromy,“ říká Petr Beneš ze Sokolova.

„Akce úplně super. Po celé republice se většinou sázejí lípy, tady duby. Ty zde budou ještě stovky let po nás,“ řekl jeden z přihlížejících, Karel Jakobec, který je krajským radním pro životní prostředí.

Na místě byly nejen rodiny sázející stromy, ale i mnoho přihlížejících. Ti litovali toho, že se o akci nedozvěděli.

„Zájem byl po počátečním pomalém rozjezdu obrovský. Myslím, že by se vysázelo mnohem více dubů a alej by vedla možná až do Bukovan,“ nastínil jeden z pořadatelů. Pořadatelé však měli v plánu vysázet přesně sto dubů. Proč?

Sto rodin z Karlovarského kraje vysázelo u příležitosti 100. výročí vzniku republiky 100 stromů dubu zimního. Výsadba proběhla v sobotu 28. dubna na březích nově vzniklého jezera Medard. Každá rodina strom uhradila částkou 2.500 korun. Mladé duby měří zhruba 4 metry a váží 70 kilogramů. Vzniklá alej ponese jméno Alej přátelství.