Roušky se tak šijí v městských organizacích v Sokolově, například v městském domě kultury, chráněných dílnách i odboru sociálních věcí městského úřadu ve spolupráci s kluby seniorů a v některých mateřských školách.

„Už putovaly k seniorům v nízkonákladovém bydlení, do nemocnice a některých dalších zařízení, která je nezbytně potřebují. Všem, kteří roušky vyrábějí, vedení města velmi děkuje,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Lidé, kteří musejí být kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci a nemohou si koupit základní životní potřeby, jako jsou potraviny či drogistické zboží, mohou volat informační centrum. K dispozici jsou telefonní čísla 950 380 180 nebo 950 370 180.

I v nedalekých Kraslicích vznikla během chvíle a spontánně skupinka šiček, které neváhaly a rozjely výrobu roušek. Další pro ně sháněli látky, tkalouny, šňůrky, gumičky. Lidé dávají dobrovolné příspěvky i nadačnímu fondu Ještěřice.

„Děkujeme z celého srdce švadlenkám a švadlenářům roušek za vzácné finanční dobrovolné dary a také těm, kteří se vzdali vrácení vstupného za Ještěples či Candrbál. Bez takových lidí by letošní jarní výzva pro přijímání žádostí nemohla být vyhlášená,“ vzkazují Ještěřice.

V Kraslicích byla zřízena krizová linka pro možnost zajištění a dovážky teplého jídla či obstarání nákupu pro seniory starší 65 let a občany se zdravotním postižením. Zajišťují rovněž distribuci postupně dodávaných ochranných pomůcek.

„Velice rád bych poděkoval všem, kteří v současné době nabízejí svou pomoc, i těm, kteří jsou v první linii. Ať už to jsou dobrovolníci, pošťačky, prodavačky, složky IZS, zdravotníci a další. Hluboce si této pomoci a nasazení všech vážím a velice za ně všem děkuji,“ řekl starosta Kraslic Roman Kotilínek.

V obou městech se zapojila do pomoci i vietnamská komunita. „Předali jsme roušky, dezinfekční prostředky, minerální vody i trvanlivou kávu,“ informoval Tran Thi Thuy. Dar bude neprodleně předán pracovníkům terénní pečovatelské služby, hasičům, policistům a záchranářům.

V obou městech pro seniory funguje stále i Senior expres, který je vozí k lékaři či za nákupy.