A děti se tak zároveň představily před svými spolužáky a především právě před kantorkami, které si je berou pod svá učitelská křídla.

Děti tak první školní den ukázaly, že do školy patří. Na tabuli některé s naprostou jistotou předvedly, že znají číslice, písmenka, a také třeba recitovaly. „Vítám vás ve škole. Na to, jak se učíte, bude dohlíže Krteček," ukazovala třídní učitelka Daniela Vázlerová prvňáčkům v kraslické základní škole v Havlíčkově ulici.
Veselo bylo i v malotřídce v Jindřichovicích, kde přivítali hned šest prvňáčků. Společně se tam setkaly děti ze všech pěti tříd, tedy celkem osmnáct školáčků. Společně se představili, a když jim starostka Anna Polívková předala dárky, všichni si pochutnali na dobrotách z kornoutů, se kterými se prvňáčci vydali poprvé do školy.

To v Březové u Sokolova skládali prvňáci slib, který jim předčítala třídní učitelka Helena Baláková. Poté ho každý ze školáků podepsal tak, jak dovedl. A vzápětí dostalo 27 dětí svůj první domácí úkol. Nalepit spolu s rodiči slib do Alba prvňáčka, které všichni žáčci dostali. Tomu všemu však předcházelo uvítání příchozích dětí a jejich rodičů na chodbě školy, kde mají březovští školáci jakýsi koutek k setkávání. Zde byly děti pasovány stužkami na opravdové prvňáky, k čemuž všichni přistupovali s velkou vážností. Slavností akt bralo vážně i vedení školy, rodiče a prarodiče. Dokazují to i usměvavé situace, kterým byli všichni přítomni.
„Mami, ty brečíš?" ptala se udiveně jedna ze školaček při pohledu na svou dojatou maminku. Rodiče také poskytli pár svých postřehů, jak to vypadalo u nich doma v předvečer prvního školního dne.

„Strašný, syn vůbec nemohl usnout, jak se těšil. Ráno jsme naopak málem zaspali," smála se maminka prvňáka Matěje Eva Karbulová, která si na tento slavnostní den vzala v práci dovolenou. Další z matek naznačila, že měli doma ten samý problém.

„Malej nemohl usnout, asi nervozita. My jsme byli v pohodě," naznačila atmosféru nedělního večera matka malého Dominika Vladimíra Egerová. Na závěr prvního dne čekalo prvňáky překvapení. „Zvu vás do prostor, které mám velmi rád, a to do jídelny," smál se ředitel školy Jiří Daneš. Zde děti dostaly jahodový pohár se šlehačkou.

TÉMA o prvním školním dni na Sokolovsku, včetně fotek, zajímavostí a anket s dětmi i studenty naleznete v úterním tištěném vydání Sokolovského deníku.