Právě na jízdu parní lokomotivou z roku 1947 či historickým autobusem RTO se návštěvníci těšili nejvíce. Mnozí si užili i oblíbenou dechovku Horalka a dalšíz řad českých i německých návštěvníků uznale pokyvovali hlavou nad exponáty v tamním muzeu železnice.

„Jsou tu věci, které znám, ale už je nikde nevidím. Parádní exponáty,“ říká Petr Grajčner, který do muzea zavítal se svou manželkou.

Starosta Kraslic Roman Kotilínek připomněl, že neslaví jen výročí založení města, ale také si připomínají 20 let od obnovení železničního provozu mezi Kraslicemi a německým Klingenthalem. „O něco dříve také převzala soukromá společnost provoz na trati mezi Sokolovem a Kraslicemi a tím ji zachránila,“ říká starosta, který si podle svých slov neumí představit, že by do Kraslic nejezdil vlak.

Sigi team v Kraslicích
Kanonádu proti Kraslicím zakončil legendární Karol Dobiaš

Bohatý kulturní program zakončil večerní koncert legendární kapely Brutus v městských sadech.

Kraslice byly dříve vesnicí v podhradí, v roce 1370 ji Karel IV. povýšil na město. Význam Kraslic tak stoupal. Dolování mědi bylo podporováno za vlády Šliků a v roce 1541 získaly Kraslice statut svobodného horního města. Od té doby se také datuje podoba městského znaku se stříbrným písmenem G v modrém poli.