Co se ukrývá za mřížemi nedaleko hotelu, který tvoří dominantu centra Karlových Varů? Většina Karlovaráků tuší, že něco tajného. „Je tam bunkr pro prominenty. Mají tam i nemocnici,“ slyšel jsem onehdá. „Je to sklad zeleniny,“ tvrdil další zasvěcený. Jak už to u podobných staveb bývá, pravda je trochu jinde. Ale popořadě:


Historie
Pravda je, že za zamřížovaným vchodem čekají na ty, kteří dostanou tu možnost podívat se dovnitř, další dveře. A pak další a další. Některé obyčejné, jiné speciální. Skála nedaleko hotelu totiž skutečně ukrývá bunkr. Respektive kryt. Jeho historie se začala psát před druhou světovou válkou. Už tehdy se totiž vedení města, jehož převážnou většinu obyvatel tvořili Němci, zabývalo otázkou, jak lidi ochránit v případě nebezpečí. Tehdy sice ještě nehrozilo, že by při případném válečném konfliktu použila některá ze znepřátelených stran jadernou zbraň, ale i ty konvenční dokázaly nadělat pořádnou paseku. A tak se ve skále začaly kutat tunely. Nebylo to ovšem jediné místo v Karlových Varech, kde mohli lidé najít úkryt. Na několika místech města byly bunkry, které v případě potřeby dokázaly pojmout až 10 tisíc lidí. Tedy asi třetinu tehdejších obyvatel města. Za války se hodil…

Po skončení největšího celosvětového konfliktu ovšem tehdejší mocipáni nezasypali tunely sutí, ale začali přemýšlet o jejich dalším využití. „Od padesátých let začala přestavba protileteckého krytu na kryt protiatomový,“ uvedl Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Hasiči totiž v současné době kryt spravují. Skalní masiv, do kterého je kryt zasazený, sliboval účinnou ochranu i při jaderné válce. „Na pětistupňové škále odolnosti je na třetí pozici,“ konstatoval Kasal. V případě jaderné války ovšem neměl sloužit pro obyvatele Karlových Varů, ale pro krizový štáb. „Dnes by to znamenalo, že by v něm zasedal hejtman a zástupci všech složek integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil hasičský mluvčí. Přežít by v něm mohlo až 150 lidí po dobu tří dnů. Otázkou je, jestli by tato doba byla v případě jaderného konfliktu dostačující… Mimochodem: v celém Karlovarském kraji bylo oficiálně podobných krytů 177!

Současnost
Když otevřete trojici speciálních tlakových dveří, dostanete se do prostor, které ve skále tvoří čtverec. Jeho vnitřek vyplňuje skalní masiv. Po obvodu čtverce je řada místností. A jen tak pro zajímavost: nemocnice mezi nimi rozhodně není! A o nějakém luxusu také nemůže být řeči. Vše je ryze funkční.
Bezpečnost je samozřejmě na první místě. Zaručuje ji nejen systém tlakových dveří, ale také celá řada dalších technických „vychytávek“. Například filtrace vzduchu. Vzduch, který je nasávaný zvenku, projde celou řadou filtrů, tak aby se do vnitřních prostor dostal bez nežádoucích příměsí. Ať už jde o radioaktivní spad nebo třeba o bojové plyny. Pasivní formou ochrany před venkovními vlivy je pak zvýšení tlaku vzduchu uvnitř krytu.

Vstup do něj je dvojími dveřmi, opustit jej mohlo osazenstvo i dvěma nouzovými východy, které ústí nad krytem. Dostat se do nich ovšem není nic jednoduchého. Průlezy jsou relativně malé, takže pro téměř dvoumetrového člověka je trochu problém prolézt jimi. A pak jej ještě čeká výstup po žebříku. Ale v případě nouze by určitě šly i závratě stranou.

Technika
Při pohledu na dnešní vyspělou techniku může vypadat ta, která je v bunkru, zastarale. A vlastně také zastaralá je. „Úroveň přístrojů a vybavení uvnitř krytu odpovídá sedmdesátým letům. Tehdy se totiž přestal kryt modernizovat,“ potvrdil Kasal. A tak byste uvnitř zbytečně hledali zdířku na připojení počítače, spolehnout se nemůžete ani na mobilní telefony. Ty totiž oněmí sotva překročíte práh krytu. „Funguje jako Faradayova klec. Signál se přes železobetonovou konstrukci prostě nedostane,“ vysvětlil mluvčí. Jako zázrak se tak může zdát rádio, které stojí v provizorní kanceláři správce krytu Romana Hýska. Ono totiž hraje! Vyrobeno v SSSR…

Samozřejmostí je pochopitelně pevná telefonní linka, která bez problémů zprostředkuje kontakt s okolním světem. Jenomže za války by asi moc platná nebyla. Jak je tedy zajištěné, aby se členové krizového štábu spojili s těmi, s nimiž potřebují? „Je tady systém telefonů, které jsou technicky hodně podobné klasickým vojenským polním telefonům. Zatočí se kličkou a mluví se,“ popsal jeden ze způsobů komunikace s okolním světem Kasal. A jak by mocipáni dali lidem vědět, že se něco děje a že se mají urychleně schovat (kam asi?)? I na to se nezapomnělo. Pravda, systém, který je použitý, by dnes už asi moc platný nebyl. Starší si určitě pamatují na rozhlas po drátě, takzvaný dráťák. Tak právě z jeho reproduktoru by se ozývalo varování. Jenomže: Kdo má dnes doma dráťák? „Naštěstí je dnes zákonem dané, že o krizových situacích musí média bez prodlení informovat,“ řekl mluvčí.
Zajímavostí je i dieselový agregát, který má v případě potřeby dodávat do krytu elektrický proud. Vyrobený byl v padesátých letech, ale dodnes naskočí na první otočení klíčkem. Pravda, jeho rozměry jsou oproti moderním zařízením podobného typu doslova monumentální, ale co. Hlavně že funguje.

Budoucnost
O technických zajímavostech komplexu protiatomového krytu v centru Karlových Varů by se toho dalo napsat hodně. Jaký ale bude další osud tohoto zajímavého technického díla? Všichni doufají, že nikdy nebude zapotřebí uvádět kryt do pohotovosti. Jak by se ale dal využít v době míru? Na jiném místě Karlových Varů je v podobném zařízení skutečně sklad zeleniny. A co v tomto konkrétním? „Byla by tady ideální vinotéka. Stálá vlhkost vzduchu, stálá teplota… V létě v zimě je tady 17 stupňů Celsia. Na víno by mohla být trochu nižší, ale to my neovlivníme,“ dodal žertem Martin Kasal.