Taková je situace po měření kvality vody, kterou tento týden dělali hygienici. Další měření kvality vody bude zhruba za týden. A to už lze očekávat snížení kvality na pětistupňové škále.

„Vím, že zákaz koupání vydali hygienici na Velkém rybníku na Karlovarsku a dále ve vodní nádrži Skalka u kempu Podhoří. Tamní voda je prý nebezpečná ke koupání,“ říká Pavel Holan z Kraslic. „Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání,“ uvádí na svém webu hygiena.

Vyhodnocuje vzorky jak na přírodních koupalištích s provozovatelem, který zajišťuje monitorování jakosti vody a hodnocení znečištění, tak na přírodních koupalištích bez provozovatele. V prvním případě jde o častější odběry. Ve druhém jsou intervaly delší a například Betlém, Merklín a Toužim jsou letos bez odběrů. Velmi oblíbená Rolava ve Staré Roli u Karlových Varů má stupeň dva, což je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Odlehlá lokalita a panenská příroda je oblíbeným cílem na relax nejen pro pěší, ale právě i pro cyklisty. Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů.

Jedničku, tedy vodu vhodnou ke koupání, mají jezero Michal, Jesenice na Dřenici, Tatrovice, Bílá voda v Chodově, jezero Boden v Habartově nebo Děpoltovice.