V měřítku 1:25 tu vytvářejí pro park miniatur Boheminium zámek Hluboká. Je to za poslední rok a půl v takovém měřítku již třetí model, který návštěvníci parku budou moci obdivovat.

„Tento skvostný a velkolepý model se vyráběl šest měsíců. Se svými rozměry 5,5 metru krát 3,5 metru a s výškou dominantní věže 2,5 metru bude bezesporu naším zatím největším počinem,“ potvrdil Radek Jirsa, zástupce vedoucího Provozovny střediska hospodářské činnosti Věznice Horní Slavkov. Kromě velikosti je rovněž nový přírůstek propracován do sebemenších podrobností a detailů. Z Hluboké si totiž zástupci věznice odvezli nejen půdorysy a plány, podle kterých pak odsouzení model sestavují, ale rovněž na tři a půl tisíce fotografií. „Kastelán nám půjčil i papírový model zámku, který je součástí prohlídky, ale měli jsme ho spíš na dokreslení nebo lepší představu. Neodpovídá totiž úplně skutečnosti,“ vysvětlil Jirsa.

Základní skelet zámku je vytvořený z desítek plastových desek o síle 10 milimetrů, detaily a další části jsou ze stejného materiálu o síle 5, 3 a 1 milimetr. Na modelu pracovalo půl roku pět pracovně zařazených odsouzených. „Někdo by řekl, že je to piplačka, ale víceméně, to je to pěkný, když děláte ty miniatury,“ řekl jeden z pracovně zařazených odsouzených Diviš, pro něhož to po císařském mostě pro Loket byla druhá práce na modelu. A co mu přišlo nejnáročnější? „Třeba nádvoří, konkrétně to malé, protože tam bylo hodně miniatur. Ale určité zkušenosti mám. Měl jsem barák, takže jsem kutil. A když se vrátím zpátky pár let, modely lodí, letadel,“ doplnil.

Model zámku Hluboká čeká koncem měsíce cesta do Mariánských Lázní. Nepocestuje komplet, ale rozložený na čtyři díly. „Přiveze se k nám, znovu smontuje a bude se na něm dále pracovat,“ upřesnil Tomáš Slifka, jednatel parku Boheminium. Na provizorním místě pod stanem se bude natírat základovým nátěrem, zadělají se nerovnosti a provede pískování. „Zhruba dva měsíce pak bude malířka jednotlivé části malovat, vyřezávat a dodělávat estetické prvky, které jsme z věznice nedostali,“ sdělil jednatel. Po namalování se lepí okna, vitráže či sochy, model se přetře speciálním nátěrem, aby vypadal jako originál. Poslední fází je pak glazurování, aby byl chráněný proti povětrnostním vlivům. Současně se připravuje prostor, cestičky, zahrady, všechno téměř stoprocentně odpovídá skutečnosti.

„Od 28. července až do poloviny září každý všední den budou mít návštěvníci možnost vidět modeláře přímo při práci. Můžou se ptát, modeláři popíší, co dělají,“ doplnil Slifka.

Přesný termín ještě není znám, ale pokud vše půjde dobře, představí se zámek Hluboká návštěvníkům na svém místě koncem září.