Letos si nocležníci připomínali několik výročí. V roce 1928 vznikla knížka Povídání o pejskovi a kočičce, o deset let později pak začaly vycházet kreslené příběhy klubu Rychlých šípů, 100. narozeniny slaví Československá republika a je to 180 let od doby, kdy Hans Christian Andersen napsal pohádku o statečném cínovém vojáčkovi.

Loketské děti, které chtějí nocovat v knihovně, se po několik měsíců snaží získat pas na cestu do království Librínie. To je otevřeno právě jednu noc v roce, kdy se z 21 dětí stali Libríňané, kteří si díky knihovníkům užívali řadu her a dobrodružství. „Navštívili jsme národní strom Pohádkovník Andersenův v loketském parku. Po večeři děti čekala nejprve tradiční kvízová hra o titul MUDR.C a pak velké noční dobrodružství Po stopách K.H.Loketského. V noci nechyběl pravidelný Librínský výroční trh a druhý den ráno jsme společně psali pohlednice osobnostem,“ přiblížila program knihovnice Klára Rozsypalová.

V Chodově téměř čtyři desítky dětí strávily část večera rovněž venku, kde plnily úkoly na stanovištích. Program v knihovně už byl naprosto věnovaný pejskovi a kočičce. „Na každém stanovišti slyší jednu kapitolu z knížky Josefa Čapka a pak se věnují činnostem, které s ukázkou souvisejí,“ vysvětlila knihovnice Klára Hušková. Nocležníci tak zdobili dort, tvořili košilku, kreslili pejska a kočičku, skládali obrázky a psali dopis osobnostem, které namluvily příběhy na audiokazetu. „Dopisy opravdu odešleme. Píšeme tak každý rok a někdy máme i odezvu zpátky,“ poznamenala knihovnice Míša.

Děti v obou knihovnách byly spokojené. „Je tu sranda, kamarádi, večer koukáme i na film a je taková pohodička. A v noci si dlouho povídáme,“ shrnuli nocležníci vesměs jednohlasně.