„Je to největší pohřebiště svého druhu v celé České republice. Jsem ráda, že po více jak 70 letech od skončení války známe jejich jména a můžeme se jim poklonit. Zaslouží si naši úctu,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová při slavnostním pietním aktu, kdy památku těchto mužů uctily i delegace zemí, odkud vojáci pocházeli, a další významní představitelé.

Dohledat se podařilo nejen jména téměř všech zajatců z Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Kazachstánu, Arménie, Gruzie, Ázerbájdžánu, Turkmenistánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, ale více než 800 fotografií zachycuje i jejich tváře. S návrhem uctít jejich památku formou pamětních desek s jejich jmény se na vedení Sokolova obrátil generální konzulát Ruské federace. „Jsme rádi, že se podařilo najít jména těch bezejmenných. Bez spolupráce s českou stranou by to ale nebylo možné,“ poděkoval i velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimirovič Zmejevskij.

Lazaret fungoval v Sokolově v letech 1941 – 1945 a stál v místech dnešního sídliště Vítězná. "Zajatci většinou patřili pod centrální pracovní tábor v německém Weidenu, pod kterým byla pracovní komanda v Bavorsku a Sasku. Když onemocněli, šli do lazaretu, kde zejména pro Rusy panovaly velmi těžké podmínky. Když se někteří z nich relativně uzdravili, šli znovu pracovat.

Většinou však končili opět v lazaretu, kde umírali na vyčerpání nebo tuberkulózu,“ přiblížil ředitel sokolovského muzea Michael Rund.