Pastelky doslova rozezpívaly a roztancovaly sokolovský klub Alfa. Muzikál, který si připravili žáci ze základní školy ve Švabinského ulici, sklidil ovace publika a velký potlesk.

Muzikál Pastelky je společnou prací základní školy, sokolovské základní umělecké školy a Music Clubu Alfa. „Navazujeme tak na patnáctiletou spolupráci s Německem, kdy celoroční práce vždy vyvrcholila muzikálem, který jsme dělali v němčině,” vysvětlila Ivana Vacková, jedna z učitelek, které s dětmi muzikál připravovaly. Tentokrát byl ale v češtině. Zapojily do něj na sedmdesát dětí od prvňáčků po deváťáky a ke spolupráci přizvaly hudební obor ZUŠ. „Materiál jsem měla už od studentských let v šuplíku a na základě videonahrávky jsme to začali dávat dohromady,” popsala Vacková.

Texty tedy byly, některé se upravily, některé přidaly. Žáci zušky se postarali o hudbu a technické zabezpečení. „Postarali jsme se o zvuk, světlo, obraz. Všechno je plně automatické. Hudbu k textům složil moc šikovný gymnazista Michal Kopecký,” přiblížil učitel ze ZUŠ Petr Schneider, který zároveň jako jeden z provozovatelů Music Clubu dal k dispozici i prostory Alfy.

Studenti postavili z vlnité lepenky turistické atrakce.
Studenti postavili z vlnité lepenky turistické atrakce

Příprava muzikálu byla velmi náročná. Choreografie, kostýmy, kulisy, obrázky, plakáty, všechno je to tvorba dětí a jejich vyučujících. „Pomáhala spousta kolegů. Děti ze školy kreslily obrázky,” vyzdvihla Vacková. Nacvičovalo se po skupinkách každé ráno před vyučováním. Koncem dubna se pak jednotlivé skupinky v tělocvičně začaly secvičovat dohromady. Zejména ranní vstávání bylo nepříjemné i pro děti, přesto vydržely. „To ranní vstávání se mi moc nelíbilo,” potvrdila Terezka Maráková, která v muzikálu tancovala, zpívala a měla i mluvící roli. Připojil se k ní i Michal Spišák, představitel hlavní role, malíře. Muzikál děti ale nadchl a moc bavil. „Mně se nejvíc líbí nastavení efektů, tancování i písničky,” svěřil se Michal, který měl největší obavy, že ho při premiéře spolužáci rozhodí.

Muzikál Pastelky je dílem nejen dětí, ale také tří nadšených kantorek, které věnovaly hodiny času zkoušení i dolaďování všeho potřebného. Ivanu Vackovou doplňují Hana Plachá a Dana Brožíková. A společné dílko letos dokonce mělo i své adresáty. „Rádi bychom ho věnovali dvěma výborným kolegům, kteří letos odcházejí do důchodu. Panu řediteli Ivo Záleskému a zástupkyni Daně Klimčukové,” uzavřely kantorky za všechny účinkující.

Nové zvony pro kostel sv. Vavřince byly odlity ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova. Na snímku majitelka Leticie Vránová Dytrychová. Ilustr.
Noc kostelů připravuje bohatý program. Představí se i nové zvony