Vzkříšení se dočkal Festival politické písně v Sokolově. Z původní totalitní verze si však nechal jen název a ten ještě doplnil o podtitul Festival Proti Papalášství. Kdo se o akci jen trochu zajímal, ten si po jejím skončení klade otázku – Co bude příští rok? Vrátí se rebelující festival? Chtějí jeho novodobí autoři pokračovat v budování mýtu o politické písni, která zazní člověku v hlavě, když se řekne Sokolov? Zatím to vypadá, že ano.

„Příští ročník se určitě uskuteční, jaký ale bude, to ještě nemohu říci. Ale zcela jistě bude, já si myslím, že ano. Jsem Sokolovák, ten festival jsem si zažil jako dítě a jako dospívající. Proto bych byl hrozně rád, aby se v Sokolově zachoval. Pokud ho budu organizovat já, tak to tak i vždycky bude,“ prohlásil jeden z pořadatelů festivalu Miroslav Balatka. „Přiznávám, že jsem se za festival kdysi strašně styděl. Po střední škole jsem šel studovat do Prahy a tam, když se mě ptali, odkud pocházím, tak jsem řekl ze Sokolova. A na to byly dvě možné odpovědi, buď – to je někde na severu Čech, nebo vy tam máte tu politickou píseň,“ zavzpomínal Balatka.

Celotýdenní akce vyvrcholila sobotním open air koncertem. Definitivní tečkou pak byla nedělní afterparty se skupinou Kokrhelband.
„Všechno dopadlo výborně včetně počasí, které nám v sobotu opravdu přálo. Jsme unavení, ale spokojení,“ vzkázali na svém webu aktéři festivalu.
Výraznou postavou, která na sebe neopakovatelným způsobem strhávala všeobecnou pozornost, byla Ester Kočičková. Ta zaujala nejen šansonovým projevem, ale i moderováním sobotního koncertu. Navíc oděna v rudém modelu sokolovského návrháře Bohdana Brhlíka.
„Ráda bych připomněla, že rudá je dobrá barva a neznamená jenom komunismus. Oblékejme se do rudé, nosme ji, protože to opravdu stojí za to. My si rudou ukrást nedáme,“ zvolala několikrát do davu Kočičková.

A jaký měl festival ohlas? „Od prvního dne jsem byl velice spokojený. Na Sokolov byla návštěvnost výborná. Slušná účast byla i na čtyřhodinovém filmu Woodstock, který je pro opravdové fajnšmekry. Bylo to bez titulků a přišlo daleko více lidí, než do kina normálně chodí. Dost mě překvapila i obrovská účast na vernisáži výstavy Malík urvi výtvarné skupiny Pode Bal. To jsem byl skutečně nadšený,“ svěřil se Balatka. Nadšené bylo i publikum. „Přišel jsem se podívat, jak to tady vypadá, a musím přiznat, že se jim festival povedl. A co si myslím o anketě Český papaláš? Podle mě si tuto cenu zaslouží všichni politici stejně, jsou to papaláši, jeden jako druhý,“ řekl Jaroslav Matys ze Sokolova.