Na unikátní a zároveň stylovou výzdobu vsadili správci hradu Loket při rekonstrukci domu č.p. 69, který má v budoucnu sloužit jako pokladna a prodejna suvenýrů. Na bílé zdi nechali umístit vzácné fresky ze zničeného zámku v Kostelní Bříze. Každý návštěvník, který si půjde koupit lístek na hrad, tak uvidí řadu veselých výjevů ze života na zámku. Z rokokových fresek z roku 1750 se totiž usmívají muzikanti, karetní hráči, a dokonce liliputi.

„Část původních fresek z Kostelní Břízy byla zničena, ale tyto se naštěstí podařilo restaurátorům zachránit. Již před lety je sejmuli a přemístili na zámek v Kaceřově. Tam však mají vlastní výmalbu, tak jsme se s obcí dohodli, že je převezeme k nám," vysvětlil ředitel hradu Loket Václav Lojín.
S osazováním fresek v Lokti začali odborníci ve druhé polovině listopadu. „Nyní jsme již v poslední fázi. Hotovi budeme do konce května," uvedl akademický malíř a restaurátor Václav Potůček.

Fresky však turisté uvidí zřejmě až v roce 2013. „Stavebně je dům č.p. 69 hotový. Ještě však musíme pořídit vybavení a řadu dalších věcí. Do příští návštěvnické sezóny bychom ale chtěli pokladnu s infocentrem kompletně zprovoznit," uvedl Lojín s tím, že v horním patře budovy vznikly dva pokoje pro brigádníky, případně restaurátory.

Kompletní rekonstrukce historického objektu včetně osazení fresek vyšla na 4,2 milionu korun. „Jsem velice rád, že se podařilo tento objekt opravit. Doposud to bývala ruina, která hyzdila naše město," poznamenal místostarosta Lokte Petr Zahradníček