Zvelebit dětská hřiště chce v letošním roce město Kynšperk nad Ohří. Přihlásilo se proto do grantového řízení Nadace ČEZ, která pravidelně uvolňuje prostředky na takzvaná Oranžová hřiště. Aby radnice zvýšila svoje šance, vypracovala dvě žádosti. Nyní čeká, jestli alespoň s jednou uspěje. Doposud měla akorát smůlu.

„Nyní čekáme, jak dopadneme s naší žádostí z listopadu, kdy jsme žádali o grant na vybudování dětského hřiště naproti Penny Marketu. Konečný verdikt bychom se měli dozvědět v březnu,“ sdělil starosta Kynšperka nad Ohří Tomáš Svoboda s tím, že v této části města je dnes velké asfaltové hřiště, poblíž pak pískoviště a několik malých atrakcí. „Už je ale potřeba to tady vylepšit,“ podotkl starosta. „Jelikož nadace vyhlásila ještě jednu výzvu, tak jsme přihlásili ještě další hřiště, které je v dezolátním stavu. Nachází se na sídlišti U Pivovaru. Tady je projekt pojatý nejen jako hřiště pro děti, ale zároveň jako venkovní tělocvična s posilovacími stroji pro seniory. Malí caparti si budou moci hrát na pískovišti nebo jezdit na skluzavce a babička s dědečkem si zatím protáhnou svá těla. O případném grantu bychom měli být vyrozuměni do dubna,“ doplnil Svoboda. „V tomto programu již žádáme asi šest let, bohužel zatím jsme nebyli vyvoleni,“ zmínil v městském zpravodaji vedoucí majetkového odboru Josef Špaček.

A jak se na stav hřiště u Penny Marketu dívají místní obyvatelé? „Já osobně tuto snahu o zvelebení vítám, i když moje děti si už na pískovišti nehrají,“ řekla Lada Kotíková z Kynšperka nad Ohří. „Dříve jsem na malé hřiště na sídlišti chodila, teď ale raději vyrážím do skateparku,“ svěřila se sedmiletá Adélka Kotíková.

Na opačné straně města – na sídlišti U Pivovaru, se názory různí. „Hřiště v této oblasti jsou dobrá a podle mě dětem stačí. Myslím si, že nejsou ošklivá,“ prohlásila jedna z kolemjdoucích.
„Nějaké atrakce navíc by se sem určitě hodily. Dnes už obyčejná prolézačka dětem nestačí,“ reagovala další z dotázaných.

Nadace ČEZ za dobu své existence podpořila vybudování 162 hřišť za více než 216 milionů korun. „V západních Čechách jsou to Oranžová hřiště v Plzni, Blovicích, Horní Bříze, Plasích, Radnicích, Nezdicích na Šumavě, Sokolově a Chebu,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová.