Studenti se v silné konkurenci neztratili a vybojovali 3. místo a cestu do Bruselu.

Ve finále prožilo celkem 42 studentů z České republiky po boku profesionálních vojáků zajímavý a náročný týden. V roli vyslanců zemí EU společně jednali při řešení bezpečnostního konfliktu a byli vysláni na průzkumnou misi do politicky nestabilního státu Dormenistánu.

Ve dnech 11. až 15. června probíhalo ve vojenském zařízení Valdek v CHKO Brdy celostátní finále soutěže Europa Secura. Organizátorem soutěže o Evropské unii a bezpečnostní politice je Institut pro evropskou politiku Europeum společně s Ministerstvem obrany ČR, Armádou ČR a dalšími subjekty. Studenti prokazují své znalosti v oblastech EU, NATO, ECB a dalších organizací a také diplomatické cítění.

V základním kole podstoupilo znalostní on-line test více než tisíc studentů středních škol. Postupující do krajského kola vypracovávali a následně před porotou obhajovali bezpečnostní analýzu konfliktu v daném regionu. Vítězové krajských kol se sešli v celostátním kole ve vojenském prostoru v Brdech, aniž tušili, co je čeká.

Než zazvoní byl vloni poslední příměstský tábor DDM. Děti si vyráběly i rámeček na společnou fotografii.
Prázdniny se blíží a tábory už čekají

A čekal je opravdu bohatý program, odvíjející se podle zajímavého scénáře. Tříčlenné týmy zastupovaly jednotlivé členské státy Evropské unie v rolích jejich diplomatů a řešily bezpečnostní situaci fiktivní země Dormenistánu. Jejich úkolem bylo schválit rozhodnutí Rady EU o misi a dalších aspektech vztahů mezi EU a Dormenistánem. Do této politicky nestabilní země byli vysláni také na průzkumnou misi, při které plnili fyzicky i psychicky náročné úkoly s řadou těžkých překážek. Při několik desítek kilometrů dlouhém pochodu ze základny zdolávali skalní masivy a rozsáhlé vodní plochy, překonávali minového pole apod.

S přípravou programu na jednotlivých stanovištích pomáhali vojáci z útvarů pozemních sil – 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku a 103. centra CIMIC/PSYOPS – a příslušníci vojenské policie. Využili svých znalostí ze zahraničních operací, např. mise v Afghánistánu. Jeden z nich okomentoval výkony studentů následovně: „Chtěl bych před vámi smeknout klobouk a všem říct, jak dobří jste byli. Všem, kteří prošli ´mojí péčí´, bych rád řekl, že mne velmi překvapilo, jak silní jste. Využijte toho, co jste zažili, ne každému se povede tímto projít. Přeji vám toto nikdy nezažít v reálném životě, protože tam už to hra nebude.“

Majitel rekreačního areálu Jindřích Flégr ze Stříbrné ukazuje na vodní nádrž, do které nyní neproudí voda a z druhé strany jen odtéká. Sám by se chtěl o nádrž a okolí postarat. Nájemné mu ale přišlo vysoké.
Kvůli sousedským sporům mizí z nádrže voda určená k hašení

Na závěr týdne studenti navštívili 13. dělostřelecký pluk, seznámili se s činností útvaru a prohlédli si jeho techniku a výzbroj.

Martin Onak