Zastupitelé dali hazardním hrám na automatech stopku zejména kvůli rostoucí kriminalitě.

Podle starosty Habartova Petra Janury byly důvody rozhodnutí hned tři. Na radnici se stále častěji obraceli samotní obyvatelé města, kteří si stěžovali na rušení nočního klidu a nepořádek v okolí heren. Před nárůstem kriminality a počtem přestupků pak varovala samotná policie. „A za třetí chceme potlačit hazardní hraní a zvýšit bezpečnost ve městě,“ řekl Janura. Poukázal na to, že do města se za hraním automatů začali sjíždět gambleři z okolí, patrně z měst, kde již je hraní omezeno například provozní dobou.

Habartov plošným zákazem přijde na výnosech z hazardu o okolo 6,5 milionu korun, což představuje 6,7 procenta příjmů města. Jeho vedení věří, že zákaz však bude mít vysoký sociální efekt. Místní rozhodnutí zastupitelů vítají. „Habartov se stal hracím doupětem. Lidé mají večer strach chodit kolem některých heren, když vidí, kdo se tam schází,“ řekl Deníku jeden z obyvatel Habartova.

Zákaz kvituje i policie. „Město se pustilo do boje proti hazardním hráčům, kteří se tam v mnoha případech dopouštějí přestupků a páchají trestnou činnost, aby vůbec na hraní automatů měli peníze. Není to tak dlouho, kdy se jeden z gamblerů rozhodl okrást řidičku přepravní firmy. Přiznal se pak policistům, že odcizených 70 tisíc skončilo právě v automatech,“ řekla mluvčí sokolovské policie Soňa Hergezelová. Ta tak připomněla případ z konce loňského roku. Muž závislý na automatech tam využil okamžiku, kdy řidička předávala zboží, a z auta jí sebral peněženku s desítkami tisíc. „Město tímto rozhodnutím sice přijde o část finančních prostředků, ale věříme, že toto rozhodnutí pomůže ke klidnějšímu životu ve městě,“ dodala. Město se navíc chystá rozjet hned několik preventivních projektů.

Nový přechod pro chodce, označený prozatím jen svislou dopravní značkou. Brzy přibude i vodorovná
Nebezpečná silnice dostala první přechod pro chodce