Rozporuplné reakce obyvatel Habartova vyvolalo včerejší kácení stromů na sídlišti v Gagarinově ulici. Město se tu rozhodlo vybudovat parkovací místa pro osmdesát jedna automobilů. Ne každý ale s tímto nápadem souhlasí.
„Bydlím tady už dvanáct let. Byli jsme tu na ty stromy zvyklí, vždyť je to příroda,“ řekla Bohuslava Hájková z Habartova. Mezi lidmi však panují i zcela opačné názory. „Není tady místo na parkování a navíc město slibuje, že tu vysází nové stromy. Určitě mi to, že ty stromy vykáceli, nevadí,“ uvedl další z dotázaných občanů.

Kvůli úpravě sídliště za zhruba 4,8 milionu korun nechalo vedení habartovské radnice pokácet 37 stromů. „Vždyť asi tři čtvrtě té ulice nadávalo, že je tam málo míst k parkování,“ sdělila tajemnice Městského úřadu v Habartově Soňa Fašánková.
„Pravda je ta, že došlo k vykácení zeleně, která bránila plánované výstavbě. Ovšem v projektové dokumentaci je stanovena náhradní výsadba v počtu stromů, který odpovídá množství vykácených stromů. A navíc na místě necháme vysázet nové okrasné keře,“ podotkl starosta města Ivo Zemek. Současně zmínil, že Habartov už v roce 2001 vypracoval plán regenerace sídliště a do tohoto projektu byla zahrnuta právě i ulice Gagarinova.
„My jsme jako jediní z celého Karlovarského kraje letos získali od Ministerstva pro místní rozvoj dotaci na regeneraci – úpravu sídliště, která je ve výši čtyř milionů korun,“ doplnil Zemek.

Kritici se ale ptají, proč bylo kácení provedeno zrovna ve vegetačním období. „Stavbu je nutné dokončit do konce tohoto roku a oznámení o přidělení dotace jsme dostali na přelomu dubna a května letošního roku, následně proběhlo výběrové řízení na dodavatele. Pokud bychom čekali na konec vegetačního období, na říjen, stavba by nebyla dokončena včas a město by dotaci muselo vrátit,“ vysvětlil starosta.
Předseda Svazu ochránců přírody v Chodově Jan Svoboda si ale myslí něco jiného. „Každý se jen vymlouvá na dotace, je to průšvih. Jsem přesvědčený, že se kácení stromů mělo dělat od podzimu do jara,“ prohlásil Svoboda. Podle něj hrozí nebezpečí, že ve stromech hnízdili ptáci.

K. Šujan

Anketa: Habartov pokácel na sídlišti stromy. Co vy na to?

JOSEF DIVIŠ, Habartov

Je to divný. Vůbec netuším, proč se tu ty stromy kácí. Opravdu to nechápu, kdybych měl dát přednost stromům, nebo parkovišti, určitě zvolím první možnost.

WOLFGANG STOIDTNER, Habartov

Kácení stromů se mi vůbec nelíbí, protože jsem na ně byl zvyklý. Teď to tu bude vypadat úplně jinak. Navíc se mě nikdo ani neptal, jestli s tím souhlasím.

ILONA RODOVÁ, Habartov

Když se nad tím zamyslím, tak svým svým způsobem je to určitě škoda, když tu ty stromy byly tak dlouho. Pořádně ani vlastně nevím, proč se to dělá.

BOŽENA VACHULKOVÁ, Habartov

Nejdříve jsme se ráno divili, proč se vůbec kácejí. Pak se mezi lidmi rozneslo, že tu bude parkoviště. V podstatě je mi to jedno, protože přímo tady nebydlím.

(kš, mih)