„Jedním velkým neutěšeným problémem města Habartova je neuklízení exkrementů po psech na veřejných místech. Proč každodenní cesta po městě, do školy, školky, ale i procházka do lesa často připomíná slalom mezi výkaly?,“ uvádí Mětský Úřad v Habartově na svých webových stránkách. Na internetu zároveň upozorňuje, že někteří majitelé neplatí poplatky ze psů. A za to jim hrozí sankce.

Převážná většina občanů se o své čtyřnohé přítele odpovědně stará. Na druhé straně je ale řada lidí, kteří nechají svého psa například bez dozoru volně pobíhat. Podle vyjádření habartovského městského úřadu o nedodržování vyhlášky města ze strany občanů svědčí i fakt, že se rozmohl módní trend současné doby a to je nepřihlašování psů, čímž dochází i k neplacení poplatků ze psů. Tím se majitelé vystavují finančním postihům a neplacením za svého psa budou ze strany města zbaveni možnosti například získání pronájmu obecního bytu nebo ubytovny, pozemku, parkoviště či nebytových prostor.


S jiným problémem týkajících se psů se potýkají v menších obcích. „Známe u nás každého psa, takže s jeho přihlášením není problém. Ten máme spíše s tím, že jsou takoví lidé, kteří zastaví u obce a vyhodí z auta psa, kterého už nechtějí,“ tvrdí starosta Šabiny Pavel Pešek. Podle něj v současné době aktualizují v obci vyhlášku o volně pobíhajících psech na veřejných prostranstvích. „V obcích je situace se psi, kteří žijí na zahradách, jiná než ve větších městech, kde psi žijí v panelácích,“ myslí si starosta