Mnohým sportovcům v Chodově se splní sen. Radnice totiž dostala příslib na dotaci, díky které má postavit moderní sportovní halu za zhruba 95 milionů korun. Vyrůst by měla na místě stávající tělocvičny v areálu TJ Spartak. Budova je ve špatném stavu, okna netěsní a nevyhovující je i sociální zařízení. Na tom se shoduje nejenom vedení města, ale i školy, jež zastaralou halu dnes využívají.
„Největší vadou jsou okna, během zimy na nás opravdu táhne. Nevhodné jsou i prostory pro odkládání věcí, bot a oblečení. Já jsem tedy moc ráda, že město novou halu postaví. Pro nás je to hodně důležité, protože vlastní tělocvičnu nemáme,“ uvedla ředitelka chodovské základní školy v Komenského ulici Iva Šípová. Podobně mluví i starosta Josef Hora (HNHRM). „Velice nehezký je přístřešek haly, kde opravdu topíme pánubohu do oken. Špatné je i sociální zařízení. Někde jsou dokonce ještě bakelitové baterie, které kapou, protékají splachovače, které je potřeba stále opravovat,“ popsal další závady Hora. Tohle všechno by ale mělo skončit.

Na jaře čeká halu demolice, stejně tak vrátnici, sklad či garáže. To zabere asi měsíc. O rok později by na stejném místě měla stát moderní budova ve tvaru kapky.
Kolik přesně bude činit dotace, dnes není jasné. Ve hře je suma okolo 79 milionů. Ta respektuje 92,5 procenta přiznané dotace. „Z toho 7,5 procenta je nyní sporných a diskutovaných. Jistotou ale pro nás je 85 procent, což je přibližně 72,5 milionu. My v rozpočtu počítáme s oběma variantami,“ zdůraznil starosta.

Nová hala přeroste tu původní téměř o dvojnásobek. Nabídne tři samostatná hřiště, která bude možno rozdělit rolovacími závěsy. Jelikož jsou zvukotěsné, neměli by si sportovci vzájemně vadit. „Tento víceúčelový prostor je pro Chodov velmi zajímavý, protože se otevře více třídám i sportům najednou,“ podotkl Hora.

Stavba však škole způsobí i komplikace. „Halu nejvíce využíváme od konce října do začátku března. Když je hezky, tak s dětmi chodíme ven. Řešením pro nás je domluvit se, aby nám chodovská obchodní akademie a gymnázium propůjčovaly svoji tělocvičnu,“ nadhodila Šípová.

Přijetím peněz na halu se ve městě opět začalo diskutovat o dřívějším odmítnutí dotace ve výši 105 milionů na výstavbu krytého bazénu. „Že město tehdy šanci nevyužilo, bylo velké faux pas,“ reagoval na téma při živé politické debatě zastupitel Jan Sinkule (Volba pro město). „Ano, byla to prohra. I když bylo konečné rozhodnutí bolavé, tak si za ním z ekonomického hlediska stojím,“ kontroval místostarosta Stanislav Pochman (ODS).

Diváci budou zápasy sledovat z ochozu

Od jara roku 2012 by na místě nevyhovující sportovní haly v Chodově měla stát nová, moderní budova. Město se těší, že sportovcům nabídne odpovídající komfort a přitáhne i pozornost diváků. Ti budou moci sledovat zápasy z ochozu s kapacitou dvě stě lidí. „Jedná se především o velké volejbalové a basketbalové zápasy. Už se nikdo nebude muset zouvat do ponožek a tísnit podél stěn,“ raduje se z projektu starosta Chodova Josef Hora (HNHRM).
Více prostoru dostanou i samotní sportovci. Těch tady bude moci trénovat až devadesát. „Starou halu využíváme na sto procent, šest hodin denně, pět dní v týdnu. Dochází sem 320 žáků ze čtvrtých až devátých tříd,“ upřesnila ředitelka základní školy v Komenského ulici Iva Šípová. Současně naznačila, že moderní hala nabídne možnost rozšíření tělesné výchovy či vznik speciálních sportovních tříd.

Celou stavbu mají držet piloty. Nosná konstrukce je z lepených vazníků, ta současně tvoří zastřešení. Objekt pojme nářaďovnu, sprchy, šatny, toalety, strojovnu, technickou místnost a recepci. Povrch hlavní hrací plochy má být palubový. „To je asi nejuniverzálnější a nejvíce ověřený povrch. Tradiční palubka u nás prostě vyhrála,“ poznamenal místostarosta Stanislav Pochman (ODS).

U haly vznikne také nový chodník a parkoviště pro 60 osobních aut. Ve večerních hodinách tu budou moci své vozy nechávat obyvatelé z okolních domů.