Novou výrobní halu, ve které najde uplatnění šedesát zaměstnanců, postaví v blízkosti hraničního přechodu v Kraslicích na Sokolovsku německá firma MHZ Hachtel, která je jedničkou na německém, švýcarském, rakouském a francouzském trhu v oblasti modelace světla. Společnost působí v Kraslicích už pět let a rozšířit výrobu se rozhodla díky výhodným cenám lukrativních pozemků právě u hranic, které začalo město s vysokou nezaměstnaností nabízet, aby přilákalo nové investory.

Firma MHZ zaplatí za tržní cenu pozemků místo 4,5 milionu korun jen desetinu, tedy 450 tisíc korun v rámci takzvaného programu de minimis. Za tuto veřejnou podporu města ale musí garantovat udržitelnost pracovních míst. „A to sedm let,“ řekl místostarosta Kraslic Otakar Mika. „Pokud se tak nestane, bude firma muset doplatit šedesát procent z kupní ceny,“ poznamenal. I proces uzavírání smluv bude složitější a postupný, aby podle Miky nedocházelo ke spekulacím. „Nejdůležitější je však to, že chceme, aby firmy cítily podporu města a bylo pro ně výhodné tu podnikat,“ sdělil místostarosta.

Jednatel firmy MHZ Pavel Minařík Deníku řekl, že program de minimis, který začíná město aplikovat, je zásadní podporou. „Díky tomu plánujeme rozvoj pracovních míst už od příštího roku po dostavbě nové haly,“ sdělil Minařík. „Na pozemku chceme vybudovat důstojnou základnu stávající výroby římských rolet a do budoucna připravit kapacitu pro rozvoj nových produktů, které chceme uvést na trh. Další rozvoj pak samozřejmě závisí na kvalitě lidí, kteří v regionu Kraslicka působí. Firma totiž klade důraz na kvalitní práci se smyslem pro detail,“ doplnil Minařík.

Od otevření hraničního přechodu pro auta v roce 2001 vyrostly u hranic jen dvě čerpací stanice, tři restaurace a free shop. Město si přitom představovalo podle územního plánu vznik lehkého průmyslu nebo obytných domů s malými obchody. Sešlo i z megalomanských záměrů pražské firmy Frontera. Ta tam slibovala vybudovat komplex služeb za šedesát milionů korun.
Pozemky však zůstaly prázdné a o společnosti nikdo nic neví. Městu se ji nedaří kontaktovat. To přitom chtělo získat pozemky zpět do svého vlastnictví.