Velký zájem mají handicapovaní o vzdělávací a rekondiční pobyty ve Vojkovicích. Ty nabízí ve spolupráci s úřady práce Karlovarského kraje občanské sdružení PROSAZ–KV. Při úspěšném dokončení počítačového kurzu navíc každý účastník získá pamětní certifikát. Ten mu má umožnit snadnější získání nového zaměstnání.


„Pobyty navštívilo už 110 lidí. Celkově se dvaceti vzdělávacích pobytů může zúčastnit 200 lidí. Znamená to, že ještě 90 kurzů je otevřených,“ uvedl manažer projektu Zdeněk Kubálek s tím, že na další dva týdny dopředu jsou pobyty už obsazené.


„Nejvíce zájemců o edukčně–rekondiční pobyty máme ze Sokolova,“ tvrdí Kubálek. Podle něj se pobyty ´Aktivní sociální integrace – Vojkovice 2007´ konají až do května zdarma díky finanční podpoře z fondů Evropské unie a Karlovarského kraje. Lidé tam například poznají nové způsoby sebeuplatnění s využitím výpočetní a komunikační techniky. Najdou východiska z chronických problémů, zpracují si ucelenou koncepci úspěšného společenského a profesního života, rozšíří si možnosti rozhodování o vlastním životě či upevní svoji oprávněnou sebedůvěru.


„Součástí rekondičního bloku je aktivní i pasivní rehabilitace včetně dvou návštěv lázeňských procedur,“ uvedla vedoucí oddělení pro zprostředkování zaměstnání Alena Nussbergerová s tím, že klienti, kteří se pobytů zúčastní, jsou velice spokojení. „Říkají, že to zcela ovlivnilo jejich další život,“ uvedla vedoucí.


Vzdělávací pobyt je určen zdravotně handicapovaným lidem a rodičům na mateřské dovolené, kteří si chtějí aktivně rozšířit možnosti společenského nebo profesního uplatnění. Rozsah a intenzita výuky jsou citlivě přizpůsobeny potřebám klientů, zdravotním dispozicím a aktuálnímu zdravotnímu stavu.
Pobyt se koná v penzionu Sidonia ve Vojkovicích nad Ohří. Objekt umožňuje pobyt až pěti vozíčkářů.


„Takové projekty jsou velmi vítané. I naši klienti se podobných kurzů účastní,“ uvedla vedoucí občanského sdružení Chráněné bydlení Milada Bučková.