Průlomový by měl být podle kastelána Bedřicha Loose letošní rok pro zřícenínu hrad Harteberg v Hřebenech. Letos totiž dobrovolníci společně se studenty přestali vykopávat hrad ze sutin a začínají stavět zřícené zdi. Hlavním cílem je pak zajistit severozápadí zeď a zastřešit část hlavní lodě hradního paláce.
„Děláme přístupovou cestu z druhé strany hradu. To nám hodně pomůže. A hlavně, když se teď přestalo kopat a začíná se stavět, bude vidět pokrok každý den,“ věří kastelán.
Zřícenina hradu je zatím pro turisty nepřístupná. Pokud k hradu přece jen dorazí, s průvodcem si mohou Hartenberg přece jen prohlédout. Už příští rok by podle Loose mohl být přístupný právě zastřešený palác. Zde by pak byly vytstavené panely s popisem dosud dokončených záchranných prací.
Hartenberg je každoročně také cílem desítek studentů z celého světa. Ti zde zdarma pomáhají vrátit hradu jeho původní vzhled. „Už je tady čtvrtá parta studentů. Tato poslední, která zde pracuje těchto dnech, je navíc výtvarná. Kromě fyzické práce tak malují hrad i jeho okolí,“ uvedl Loos.
Dobrovolnický projekt Hartenberg ART připravilo sdružení INEX-SDA společně s nadací Renesance 21 - Nadace pro ochranu a rozvoj Krušných hor a Poohří.
INEX-SDA, pod jehož záštitou budou dobrovolníci ve Hřebenech pomáhat, je neziskovou organizací, která se dobrovolnictvím zabývá od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na krátkodobé i dlouhodobé projekty v Česku a umožňuje českým dobrovolníkům vyjet za pomocí do zahraničí.
Hartenberg vznikl na ostrohu nad říčkou Svatavou zřejmě ve 14. století. Na počátku 17. století byl přestavěn na renesanční zámek. Po roce 1945 zámek pustnul a v letech 1985 a 1991 jej téměř zničily požáry.