Mladí dobrovolníci z různých koutů světa se opět sjedou na Hartenberg v Hřebenech, aby pomohli při rekonstrukci požárem poničeného hradu. Tentokrát sem mají namířeno lidé z Belgie, Turecka, Jižní Koreje a Mexika. Skupinka osmi mladých pomocníků tu přidá ruku k dílu při vyklízení suti a hlavně přípravě celého místa na první konání Mezinárodní dobrovolnické akademie IVAH, vzniklé v minulém roce.

„Dobrovolníci tu stráví dva týdny. Jejich příjezd je naplánován na tuto sobotu. Ve volném čase budou poznávat okolí Hartenbergu. Kromě toho mají v plánu výlet na kánoích po Ohři či návštěvu hradu Loket,“ uvedla Eliška Srbová, vedoucí dobrovolnického projektu Castle Hartenberg. Ten připravila nezisková organizace INEX-SDA ve spolupráci s občanským sdružením Hartenberg. „Budou mít také dostatek času na to, aby se vzájemně poznali, hráli hry, povídali si a třeba si zazpívali u táboráku. Smyslem totiž není jen práce, ale také potkávání různých kultur a pro zahraniční účastníky možnost poznat Česko z lidské perspektivy,“ pokračovala Srbová.

Mezinárodní kempy se zde ve spolupráci s INEX-SDA konají již od roku 2000. V rámci tohoto projektu, divadelních festivalů nebo kulturních akcí se zde doposud vystřídalo přes několik set dobrovolníků z Evropy, Austrálie, Ameriky i Asie. Mnozí z nich se do České republiky podívali vůbec poprvé. Objevují se však i výjimky. „Už dříve jsem navštívila Prahu a další, menší města. Opravdu se mi tady moc líbí,“ svěřila se Dobroslawa Durynska z Polska, která na Hartenbergu pomáhala v minulém roce.