Žáci ISŠTE v Sokolově připravili ukázku své výuky základním školám i široké veřejnosti. Praktické ukázky s odborným komentářem probíhaly netradičně v přírodě kolem hradu Hartenberg. Druhý ročník akce s názvem Hartenberské školnění přilákal stovky dětí.
Byly zde k vidění ukázky tradičních řemesel, na jednotlivých stanovištích si mohli žáci základních škol vyzkoušet v praxi řešení hlavolamů, rébusů a matematiky nebo zjistit, jak fungují například optické přístroje. Že v jednoduchosti je síla, předvedli studenti ISŠTE na jednoduchých strojích, jako je páka, kladka nebo nakloněná rovina, které dříve lidem ulehčovaly práci.

Školáci z prvního stupně základní školy měli připraven lehčí okruh a pořadatelé jim nezapomněli zpříjemnit pobyt na hradě loutkovou pohádkou. „Chceme malým dětem, ale i ostatním lidem přiblížit výuku na naší škole. Ukazujeme, že i v přírodě se dá učit. Snažíme se používat přírodní pomůcky a využít poznatků z teorie v praxi,“ řekla učitelka Jana Gondíková. Jak dále uvedla, je to i možnost ukázat lidem v regionu, jaké krásné místo se tu nachází. „Je konec školního roku a pro řadu škol to může být i tip na zajímavý výlet,“ dodala Gondíková.

Zpřístupněny byly i bývalé pivovarské sklepy pod hradem. Studenti zde v netypickém prostředí promítali film o vesmíru. „Akustika je tu úžasná. Při vstupu do temného sklepení jsem se zprvu zarazila a teprve po překonání jakési úzkosti z atmosféry pokračovala dále,“ uvedla žákyně Nikola Pokorná. „Sklepení jsme pomáhali opravit a letos se nám ho podařilo zpřístupnit veřejnosti. Ještě je tu jedno, na kterém budeme také pracovat,“ uvedl starosta Josefova Ladislav Čížek. Ten dále dodal, že obec pomáhá s přípravami Hartenberského školnění a dětem vychází vstříc například zajištěním občerstvení. Naučná stezka je realizována za finanční podpory města Sokolov. Dále pomohly obec Josefov, občanské sdružení Hartenberg a ISŠTE Sokolov.